My (2019)

my_5

Us, USA, režie a scénář: Jordan Peele, hudba: Michael Abels, kamera: Mike Gioulakis, střih: Nicholas Monsour, hrají: Lupita Nyong´o, Winston Duke, Elisabeth Moss, Tim Heidecker, Shahadi Wright Joseph, Evan Alex, Yahya Abdul-Mateen II, Anna Diop, Cali Sheldon, Noelle Sheldon

 

116 minut, 2.39:1, Arri Alexa, barevný

 

Film:

 

80. léta. Adelaide společně s mámou a tátou, kteří jsou mimochodem zobrazeni mnohem blíž realitě, než bývá v horrorech zvykem. Táta vezme rodinku do lunaparku. Během podvečera nasává pivo a zřejmě se baví víc, než tichá dcera. Máma mu Adelaide v jednom okamžiku svěří, aby si mohla na chvíli odběhnout. Adelaide upoutá něco pod schody na pláži pod lunaparkem a poté jí zaujme vstup do zrcadlového bludiště. Vstoupí do něj. Po chvíli bloudění, co jiného dělat v bludišti, že ano, narazí do skleněné tabule. O chvíli později spatří před sebou vlasy stejně vysoké dívky, jako je ona.

Současnost. Adelaide v dospělosti (Lupita Nyong´o, nádherná držitelka Oscara za 12 let v řetězech) přijíždí s manželem (Winston Duke) a dvěma dětmi na prázdninový pobyt na chatu na kalifornském pobřeží, kde jako malá trávila léto. A ano, tušíte správně. Je to nedaleko lunaparku, kde se jako malá ztratila a nic si z toho nepamatuje. Na první pohled vyrovnaná a spokojená žena v sobě skrývá velké trauma z dětství a hned po příjezdu v ní řetězec zdánlivě nevinných událostí vyvolává silnou paranoiu a pocit, že rodinná idyla brzy skončí.

us_4

Předtucha se promění v realitu, když se uprostřed noci na příjezdové cestě k domu objeví čtveřice podivínů v červených mundúrech, kteří na rodinu záhy zaútočí. Děsivá noční můra je o to strašlivější, že ti útočníci vypadají úplně stejně jako Wilsonovi. Jen mají v rukou zbraně. Není pochyb, že přežít může jen jedna rodina Wilsonových. A víc už nic.

us_1

Jordan Peele se s horrorem Uteč propracoval předloni až mezi nejlepší filmy podle Realfilmu a za scénář si odnesl dokonce Oskara. Laťka tedy byla hodně vysoko. Nyní se rozhodl vrhnout na příběh inspirovaný jednou epizodou v Americe kultovního seriálu Twilight Zone, který se hrál u nás před lety na ČT2 v podvečer jako Zóna soumraku a fanoušci žánru jistě vědí o čem je řeč. Pro ty co nevědí. Twilight Zone bylo pásmo krátkých příběhů, často podle povídek renomovaných horrorových autorů. A přiznám se, že to je žánr mého dospívání. Těžko byste našli někoho, kdo přečetl více horrorových povídek, než já. My je tedy čistokrevným horrorem, žádnou sociální satirou na bílé a černé a jelikož Peele v sobě i přes geniálního autora horrorů nezapře své kořeny v komedii, několikrát se velmi dobře zasmějete.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist