Nejslavnější italské filmy o mafii

Italská kinematografi se již mnohokrát vypořádala se zobrazením organizovaného zločinu a jeho propojením s byznysem a politikou a mnohokrát se jim podařilo natočit atmosfériecké a temné snímky. Pojďme si představit nejslavnější z nich.

kmotr II-3

Italští mafiáni nejsou rozhodně směšní pupkatí pojídači špaget, jak je často vidíme v amerických komediích. Je ale třeba uznat, že i Američané natočili několik solidních příspěvků v tomto žánru. Ostatně trilogie Kmotr patří ke kinematografickým vrcholům a vy si jí můžete připomenout v tomto samostatném článku. Režisérem Kmotrů byl sice Američan, ale italského původu Francis Ford Coppola.

gabin_delon_ventura

Italsko-francouzsko-americká koprodukce Sicilský klan sleduje loupežné praktiky mafiánské rodiny Manalesových, které stojí v čele nesmlouvavý a zádumčivý otec Vittorio (Jean Gabin). Ten má zálus na mladého lupiče Rogera Sarteta (Alain Delon), který byl sice po posledním přepadení klenotnictví dopaden, ale rozhodně se nedá říct, že by neměl talent. Na mladíka dohlíží komisař Le Goff (Lino Ventura), který je nemile zaskočen, když mu italští mafiáni vyfouknou lupiče přímo před nosem rafinovanou lstí. Mafiáni totiž chtějí vyloupit výstavu šperků ve vile Borghese, jejichž hodnota je padesát milionů dolarů. Snímek s působivou hudbou Ennia Morriconeho byl velkým komerčním hitem nejen v Itálii a Francii, ale hrál se v mnoha zemích světa včetně USA, ostatně na financování evropského velkofilmu se podílelo americké studio Fox.

 

I v Československu uvedený snímek Den sovy (1968) režiséra Damiana Damianiho se odehrává na Sicílii a popisuje vyšetřování chladnokrevné vraždy šéfa stavební společnosti. Kapitán Bellodi se brzy přesvědčí, že hlavním podezřením je sicilská mafie, ale stejně tak se brzy přesvědčí, že nikdo nechce mluvit. Když jeden z klíčových svědků končí zabitý, začíná Bellodi zjišťovat, že strach by měl být spíš on, než samotný vrah.

Romanzo-criminale

Michel Placido, tedy legendární představitel komjisaře Cataniho z neméně legendárního seriálu Chobotnice (La Piovra) se kromě herecké kariéry velmi úspěšně věnoval i filmové režii. Snímek Kriminální román (Romanzo Criminale) z roku 2005, který se dočkal i stejnojmenného úspěšného seriálu je toho důkazem. Film je natočený podle románu Giancarla de Cataldo a popisuje skutečný příběh organizace Banda della Magliana, která v 70. letech ovládla italské podsvětí. Placido si ve filmu střihl také malou roličku.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Vzpomeňme ale i skandální autorský snímek Božský (2008) režiséra Paola Sorrentina, kde si vzal slavný režisér na paškál životní dráhu italského politika Giulia Andreottiho, který byl od roku 1946 zvolen hned sedmkrát premiérem, což Sorrentino zobrazil v naprosto brutální mafiánské fresce s mnoha nezapomenutelnými a geniálními scénami. Recenzi jsme psali zde.

Gomora

Naprosto přelomovým žánrovým filmem byla Gomora (2008) Mattea Garroneho, režiséra, který loni získal Evropskou filmovou cenu za nejlepší režii filmu Dogman. Garroneho snímek, jehož název odkazuje na mafiánskou organizaci Camorra operující z Neapole byl ihned po svém uvedení označován za nejlepší film o mafii, který byl kdy natočen. Strhujícím způsobem natočené akční drama zobrazující příšerné praktiky v oblastech prodeje drog, likvidace toxických odpadů a padělání módy je pro mě dodnes vynikající ukázkou toho, že film se závažným tématem nemusí být nutně dokumentaristická rekonstrukce nebo technická hříčka. Gomora totiž nezapomíná na své postavy, je to hraný film, mozaika figur a zobrazení determinace a naprosté byzvýchodnosti tohoto zločineckého spolku. O filmu více v tomto samostatném článku.

subura_2

Vynikajícím snímkem Suburra (2015) se italskému režisérovi Solimovi otevřely brány do Hollywoodu, když natočil dvojku temného SicariaBenicio Del Torem a Joshem Brolinem. Suburra je snímek o moderní mafii, propletenci zkorumpované politiky, podsvětí a cikánského klanu. Filmu jsme se věnovali v této samostatné recenzi.

Tento článek vznikl díky finančnímu přispění společnosti Tau Seating s.r.o.

Přidat komentář

TOPlist