Otec filmových zombies George A. Romero

George A. Romero

V Hollywoodu se nikdy příliš nezdržoval, přestože po něm byla mnohem větší poptávka, než chtěl nabídnout. Ve svém hlavním působišti Pittsburghu je dodnes kultovní ikonou a pro fanoušky zůstane už navždy nesmrtelným. Dnešní profil věnujeme otci filmových zombies George A. Romerovi, jehož odkaz je hlavním inspiračním zdrojem špičkového horroru My, který jde do kin již příští týden.

Který režisér si může pochvalovat, že každý jeho film toužebně očekávají největší světové festivaly včetně Cannes a jehož nápady dodnes fascinují diváky a režiséry áčkových kvalit. Nikdo ho nemůže obvinit z opakování nebo nedostatku nápadů. Byl to totiž právě on, kdo si zvolil zombies jako do očí bijící paralelu se současným konzumním světem. Kritice sice trvalo několik desetiletí, než jí to došlo, ale Romero se tomu mohl jen smát. Stejně jako jeho pokračovatel Jordan Peele (Uteč, My).

George A. Romero se narodil 4. února 1940 v New York City a měřil úctyhodných 196 centimetrů! Na konci 60. let se po absolvování univerzity začal intenzivně věnovat filmové tvorbě. Nejprve natáčel reklamy a krátké filmy a společně s několika kamarády založil produkční firmu (raději bych ji nazval tvůrčí skupinou) IMAGE TEN PRODUCTION. Za uspořených 10 000 dolarů natočili svůj první celovečerák, který změnil světovou kinematografii a odstartoval veleúspěšnou sérii.

Nejslavnější zombie horrory

Mistrovské dílo světového horroru Noc oživlých mrtvol (Night of the Living Dead, 1968) je dodnes šťavnatým soustem. Nebožtíci v tomto filmu lásce opravdu nepřejí, protože jejich hlavní touhou je smlsnout si na skupině živých nešťastníků, kteří se zabarikádují v domě.

První zombie horror George A. Romera mu odstartoval kariéru, která dodnes řadu lidí a kolegů irituje. Film má opravdu velmi depresivní atmosféru, kterou navíc umocňuje černobílý materiál a to, že film nikdo nepřežije. Poslední scéna navíc vešla do dějin, když jediného muže, který přežije zastřelí policie v opravdu velmi dekadentním finále. A notabene je to černoch! Film byl nejen v době svého vzniku hitem a dnes se může pyšnit přídomkem kultovní, protože dodnes nezmizel z pláten kin.

Od tohoto snímku Romero natočil celkem 4 pokračování, které jsou ale mnohem více než horrory společenskými satirami s pořádnou porcí mozků a krve – Úsvit mrtvých (1978) je kritika konzumu,Den mrtvých (1985) je proti zbrojení, Země mrtvých (2005) je otevřeně proti administrativě George W. Bushe, Deník mrtvých (2007) je satirou na sociální sítě a youtube. Poslední snímek Survival of Dead měl premiéru v roce 2010 a byl uváděn na MFF v Cannes. Romero dále inicioval televizní seriál na své zombie téma a pomáhal kamarádům, když se rozhodli natáčet remaky jeho filmů. Je možná dobré zmínit, že Úsvit mrtvých Zacka Snydera Romera neuvěřitelně rozčílil, protože mu vadilo, že v něm mrtví běhají.

Nejslavnější zombie horrory

Romerovi zombíci jsou v prvé řadě odpozorovaní skuteční lidé a režisér a autor v jedné osobě je považuje za oběti. V jeho filmech nenalezneme žádné zběsilé akce, ale jeho filmy spíš klidně plynou a občas někomu praskne hlava nebo někdo někomu šlápne do shnilého úsměvu.

Romero však není pouze autorem ,,Dead“ pentalogie. Jeho druhý film se tak hrubě nepovedl, že se od něj režisér posléze distancoval. Film There´s Always Vanilla (1971) skutečně nepatří do pokladnice nejlepších filmů. Dalším snímkem, který Romero natočil bylo laciné nezávislé drama s prvky horroru Hungry Wifes (1972). Příběh o znuděné ženě v domácnosti, která si začne s čarodějnictvím a zamotá se do vraždy ovšem díru do světa opět neudělal, přesto mu kritika připsala k dobru chytrý scénář.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist