Pašerák (2018)

paserak

The Mule, USA, režie: Clint Eastwood, scénář: Nick Schenk podle článku o Lee Sharpovi v New York Times, kamera: Yves Belanger, hudba: Arturo Sandoval, hrají: Clint Eastwood, Bradley Cooper, Diane Wiest, Laurence Fishburne, Taissa Farmiga, Andy Garcia, Alison Eastwood

 

115 minut, 2.39:1, ARRI Alexa Mini, barevný

 

Film:

 

Film je inspirovaný skutečným příběhem Lee Sharpa, zřejmě nejstarším drogovým dealerem vůbec. Devadesátiletý Earl Stone (Clint Eastwood), zahradník a veterán z druhé světové, se na stará kolena stane pašerákem pro mexický kartel.

 

Je otázka jestli se více rozepisovat o ději, protože tato věta vlastně úplně stačí. Earl Stone je postava, kterou budete mít od prvního okamžiku rádi. Motivaci jeho jednání Eastwood představí během prvních pár krátkých minut, ostatně to je i ten důvod proč jeho filmy tak fungují. Eastwood jde na své filmy zpříma. V Gran Torinu víte na čem jste také v podstatě od první čtvrthodinky a v Pašeráku je to úplně stejné. Pašerák je snímek o dysfunkční rodině a o tom, zda se může svět vrátit do starých časů. Drogoví dealeři zde nejsou zobrazení jako lidé hodni obdivu, ale zároveň to nejsou ani černobílé figury. Stejně jako policajti nejsou černobílé figury.

paserak_2

Nepředpokládám, že by se na tento film vydali náctiletí diváci, ostatně já sám film viděl v plném kině v Itálii a věková kategorie byla objektivně 45 +. Já do této kategorie sice nespadám, ale mám tyto starosvětsky natočené filmy rád. Samozřejmě nečekejte žádné roztřesené záběry kamery, ale na druhou stranu se můžete těšit na spoustu obnažených lepých mladých dívek, stejně jako na ,,westernové tanyny“ v country clubu plném seniorů. Clint Eastwood si ve filmu dokonce zahraje i milostnou scénu s dívkou, která je zjevně o 70 let mladší!

paserak_5

Pokud shrneme zahraniční kritiky a mrkneme se i na pár českých od tradičních kverulantů zovoucích se honosně českou filmovou kritikou, kteří sice neví, co je to obrazová montáž a přešvenk, ale zase jsou schopní tvůrce peskovat za věci, které jsou objektivně řemeslně v pořádku. Těžko vyčítat bytostnému autorovi jako Eastwood je, že točí filmy po svém a nesleduje jako inspiraci Netflix, pokud to trochu přeženu. Každopádně film je dílem režiséra, kterému je 88 let a celý tento kolos za 50 milionů dolarů ukočíroval za necelý půlrok, tedy celý projekt zvládl natočit od první klapky do filmové premiéry za necelých 6 měsíců. A nejedná se o lacinou koverzačku, ale klasický Hollywood.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist