POD POVRCHEM: Climax

Francouzský provokatér Gaspar Noé, autor kultovního Zvráceného natočil film Climax, jenž se hraje v českých kinech a o víkendu vstoupil s velkým úspěchem i do americké distribuce.

climax_1

Film je natočený podle skutečné události. Poslední noc tanečního soustředění v chatě uprostřed lesů, zima 1996. Třicítce tanečníků a tanečnic končí intenzivní trénink na turné v USA, zbývá už jen závěrečná party. Na vinylech Daft Punk nebo Aphex Twin. A k tomu jedna velká nádoba sangrie, do které v nestřežené chvíli někdo přimíchá nálož tvrdých drog…

Drogový muzikál či taneční horror Climax získal v Cannes pověst nejlepšího snímku režiséra Gaspara Noého, zvítězil v sekci Quinzanne des Réalisateurs a stal se jedním z největších překvapení celého festivalu.

Ve filmu hraje nádherná alžírská tanečnice Sofia Boutella, která díky znalosti francouzštiny může zvládat kariéru na obou stranách oceánu, a to je pro nás diváky moc dobře.

climax_2

Sofia Boutella zatím svůj život využila opravdu mimořádně a má můj velký obdiv. Dvakrát tančila na světových turné s popovou divou Madonnou, opakovaně získala globální reklamní kontrakt na značku Nike a světovou proslulost získala jako zabiják s umělýma nohama, které využívá pro smrtící účely v parodii na Bondovky Kingsman: Tajná služba. Pohybové nadání předvedla i ve třetím filmovém Star Treku, špionážním Atomic Blonde: Bez lítosti a naposledy jsme ji v českých kinech viděli v noirovém Hotelu Artemis. Hraje v angličtině a francouzštině v produkcích z různých koutů světa.

climax_3

Připomeňme si nebo objevme osobnost autora snímku Gaspara Noého, argentinského režiséra, který žije trvale ve Francii a už dvakrát usiloval o Zlatou palmu v hlavní soutěži, zejména pak skandálním filmem Zvrácený. Noemu je 55 let a jak vidno s každým filmem posouvá hranice dál a dál. Nikoli příběhově, jeho filmy příběhy v podstatě nemají, protože jejich děj se dá často shrnout jednou nepříliš rozvitou větou. Jeho dva nejoblíbenější filmy jsou Saló aneb 120 dní Sodomy režiséra Pasoliniho a 2001: Vesmírná Odyssea Stanleyho Kubricka a oba filmy se zrovna nevyznačují typickým dramatickým obloukem. Noé se netají tím, že Climax mu vytáhnul trn s paty, protože byl na mizině, ale jak to vypadá, vše se v lepší obrací, protože tenhle film sice obecenstvo rozděluje, ale v určité divácké skupině si buduje kultovní pozici. A já bych rád doplnil, že plným právem.

Climax_foto_9

Film je rozdělený do dvou polovin. Úvodní titulky jsou v podstatě až v polovině filmu a dává to smysl, protože film je žánrově rozdělený. První půlka je vizuální taneční snímek s prvky dramatu a romance a druhá půlka je surrealistický horror a podobenství. Film však není oslavou drog, stejně jako Saló aneb 120 dní Sodomy není oslavou deviantních sexuálních praktik, ale vysvětlujte to těm divným lidem v dlouhých kabátech v temných kinosálech.

Climax_foto_5

Od režiséra Gaspara Noého jsem zatím viděl Zvráceného a musel jsem u něj často přivírat oči. Climax je hodně podobná záležitost. Film stojící na stejném půdorysu jako vynikající Experiment Olivera Hirschbiegela z roku 2001 o nechvalně proslulém Stanfordském experimentu, kde si studenti zahrají na vězení a jedna parta jsou bachaři a druzí vězni, je hodně drsný příběh na téma skupinka svobodomyslných tanečníků a rádoby liberálů, kteří se v uzavřeném prostoru stane pěkně ostrou partou sadistických zmetků. Je to úchylné? Ano. Je to skvěle natočené? Sakra dobře. Pustil bych to na Nově místo Ordinace? Jo a smál bych se!:-)

Climax_foto_7

Ok, teď přeháním, ale bavilo by mě to. Na druhou stranu, dovedu si představit, že ze sledování takového druhů filmů může někomu i slušně ,,zašplouchat na majáku“ a svobodné matky by na tento film měly definitivně zapomenout. Sofia Boutella je skvělá a Climax je rozhodně jeden z nejoriginálnější nezávislých art filmů posledních let. S režisérem bych ale na pivo raději nešel, jestli si rozumíme.-)

Film Climax v číslech:

Světové tržby v kinech dosud – 1, 025 mil. USD

prodej – ARTE (Německo a Francie – TV), A24 (USA v kinech), Aerofilms (ČR v kinech) a dále kinodistribuce – Rusko, Španělsko, Nizozemí, Litva, Velká Británie, Portugalsko

rozpočet – 2,6 mil. EUR

15 – počet natáčecích dní

4 měsíce – preprodukce, produkce a postprodukce filmu

4 ceny (MFF v Cannes, MFF v Sitges) a 5 nominací (Lumiere Awards)

40. nejvyhledávanější film na imdb.com (k dnešnímu dni)

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A pokud si budete chtít za mrazivého a větrného večera jen tak číst, pak určitě sáhněte po našich knihách Slavná světová filmová klasika, Slavná česká filmová klasika a Česká animovaná klasika, které si můžete objednat na Kosmas.cz a poslední jmenovanou také osobně zakoupit v Muzeu Karla Zemana.

Přidat komentář

TOPlist