Terminátor (1984)

James Cameron - filmografie

Terminátora vytvářel pro film Stan Winston, který vytvořil kovový skelet Terminátora, model Terminátorova oka se zoomem, zvětšený model Terminátorovy hlavy a několik malých modelů skeletonů pro závěrečnou pasáž v továrně. Když Winston uviděl dokonalý make-up na skutečném Arnoldovi byl trochu na vážkách, zda nebudou modely Terminátorovy hlavy působit nepatřičně, ale Cameron s nimi neplýtval – slavné scény jsou s vydloubnutím oka a pak když Terminátor řídí vůz, sedí v přítmí kabiny a červeně mu svítí oko.

Pro pasáž v továrně Cameron chtěl, aby vyzněla, co nejvíce realisticky. Hlavní trikař se mu však vysmál:,,Aby to bylo realistický, tak potřebuješ peníze.“ Animátoři proto použili levnější klasickou stop-motion animaci, kterou v Hollywoodu proslavil především Ray Harryhausen a tu prostřihali s detaily velkého modelu. Výsledek sice dnes nepůsobí technicky dokonale, ale z mého hlediska by bylo přetočení závěru s realističtějšími triky nanejvýš proti věci. A skutečně se o tom uvažovalo, ale Cameron to naštěstí odmítl.

Průvodce Sci-fi II

Velké uznání si musí zasloužit tvůrci sekvencí z budoucnosti, kteří natáčeli metodami vyvinutými Georgesem Meliesem, kdy pracovali s hloubkou ostrosti a přesným rozvrstvením obrazových plánů. V předu tedy byli největší předměty, pak menší a vzadu nejmenší. Výsledek je ovšem ohromující. Mimochodem tyto záběry se natáčely úplně na začátku produkce, protože Linda Hamilton si vymkla kotník a producenti museli na poslední chvíli úplně zpřeházet harmonogram natáčení.

Když produkci došly peníze chyběla filmu hudba. Cameron se proto spojil s nízkonákladovým skladatelem Bradem Fiedelem, kterému dopodrobna vysvětlil, jak je film skvělý. Ten, zvyklý skládat hudbu k různým ptákovinám za pár dolarů, přikyvoval. Když však uviděl natočený materiál okamžitě pochopil, že bude konečně dělat dobrý film. Použil proto různé zvuky, zejména bicí a údery srdce, vymyslel několik motivů a připravil elektronickou hudbu. Cameron pak řadu motivů korigoval.

Když byl film hotový a sestříhaný věděl Cameron, že potřebuje natočit ještě pár záběrů, které mu poradil ve střižně Mark Goldblatt. Obdrželi od studia ještě pár dolarů a dotočili pár záběrů. Pak předvedli film ve studiu a to řeklo:,,Prima. Prodáme to jako drsnej film pro chlapy. Nic moc to nestálo, tak bychom na tom nemuseli tak prodělat.“

Film se začal hrát, vyšly na něj první negativní kritiky a šeptanda byla mizerná. Terminátor se začal jevit jako průšvih. Jedna výkonná producentka z Orionu však došla za tvůrci a řekla:,,Nenechte si do toho kecat. Přece se jen tak nevzdáte. Udělejte ještě něco, postavte se za svůj film, sakra!“

James Cameron proto zavolal agentům hlavních herců a film jim soukromě pustil. Ti byli nadšení a udělali novinářskou projekci pro všechny významné novináře, co znali. Během týdne vyšla kritika v prestižním magazínu Time, která film označila jako jeden z 10 nejlepších filmů roku.

Terminátor se najednou dostal do celonárodní distribuce a ukázalo se, že se líbí, jak mužům, tak ženám. Terminátor možná není technicky dokonalý film, ale rozhodně má nestárnoucí příběh a působivou atmosféru, která ho právem řadí mezi legendy světové kinematografie.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

 

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist