Úžasný pan Belmondo (2016)

Joyeuses Paques

Francie, Belmondo, Le Magnifique, režie: Bruno Sevaistre, účinkují v archivních záběrech: Jean-Paul Belmondo, Ursula Andress, Michel Audiard, Alain Resnais, Alain Delon, Claude Lelouch, Jacques Deray

 

52 minut, barevný

 

Film:

 

Česká televize na kanálu Art uvádí další dokument o francouzském velikánovi Jeanu-Paulu Belmondovi a stejně jako v případě dokumentu o Delonovi vysílá kratší variantu snímku 52 minut a nikoli celovečerní devadesátiminutovku.

profi 1

Jeden celovečerní dokument o Belmondovi jsme již měli možnost vidět, a to dokonce i na plátnech kin (připomeňte si ho zde), ale Úžasný pan Belmondo je snímek z jiného ranku. Úžasný pan Belmondo není typický dokument mluvících hlav, ostatně tento žánr je už v podstatě mrtvý, ale jak se Francouzi naučili, je to plynulý střihový snímek s pěknými invenčními animacemi rozpohybovaných plakátů a fotografií a doplňujícím komentářem, který není suchopárný a obsahuje docela zajímavé poznatky.

 

Dokument obsahuje zajímavou rozepři mezi Delonem a Belmondem u filmu Borsalino, která je docela známá, ale méně známý je Belmondův první pokus o produkci, kdy vložil vlastní peníze do filmu Alaina Resnaise, který byl docela drsně vypískán v Cannes. Belmondo na filmu prodělal vlastní peníze a rozhodl se radikálně změnit svůj přístup k filmům.

 pruvodce_filmy_jpbelmondo_bild_03

Belmondo se rozhodl zaměřit na akční a dobrodružný žánr a trochu mě mrzí, že Francouzi neuvedli, že Belmondo získával na řadu produkcí garance přímo z Hollywoodu, ale to patří k národnímu koloritu, který pramení v národní hrdosti, jež popisuji ve své připravované knize Slavná románská filmová klasika. Belmondo se nikdy nenechával zastupovat kaskadérem a ve střední části dokumentu jsou k vidění jeho vpravdě nebezpečné kousky z řady slavných filmů. Scény kreací pak komentují klíčoví Belmondovi spolupracovníci režisér Georges Lautner a odborník na dialogy Michel Audiard. V dokumentu také uvidíte scénu z natáčení, kde si Belmondo vyvrkne kotník na natáčení Muže z Acapulca. Ten se v originále jmenuje Le Magnifique, což pochopitelně odkazuje k názvu dokumentu.

 

Dokument se dále zaměřuje na Belmondovu nehodu, kdy ho zasáhla kladka do obličeje a měl na něm 11 stehů. Bylo mu 52 let a bylo jasné, že s natáčením tohoto druhu filmů musí skončit. Dále se v dokumentu dozvíte o uvedení divadelní hry Kean, která byla velkým úspěchem i okolnosti ohledně jeho strhujícího výkonu ve filmu Cesta zhýčkaného dítěte, za kterého získal Césara. Belmondo si ale pro Césara nepřijde, protože Akademie kritizovala jeho otce – sochaře, a to Jean –Paul Belmondo neodpouští. Snímek je možné přehrát zdarma na i-vysílání a ještě bude k vidění i v televizi ve středu v 1:00 ráno, tedy po půlnoci.

LINK K PŘEHRÁNÍ NA ČT

Přidat komentář

TOPlist