Zelená kniha (2018)

zelena_kniha_04

Green Book, USA, režie: Peter Farrelly, scénář: Nick Vallelonga, Peter Farrelly, Brian Currie, hudba: Kris Bowers, kamera: Sean Porter, střih: Patrick J. Don Vito, hrají: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini, Sebastian Maniscalco, Dimiter D. Marinov, Mike Hatton, P. J. Byrne

 

130 minut, 2.00:1 (natáčení), v kinech 1.85:1, 4K, ARRI Alexa Mini, Leica Summilux-C, barevný

 

Oskar za nejlepší film, scénář, herec ve vedlejší roli (Maharshala Ali), nominace na Oskara – herec v hlavní roli (Viggo Mortensen), střih

 

Film:

 

Tony „Pysk“ Vallelonga (Viggo Mortensen) je loajální italský imigrant na americkém severu. Krajánci ho mají rádi, protože i když dá někomu po papuli, je to velké dobračisko, které má doma manželku Dolores (Linda Cardellini) a pár capartů. Jednoho večera jí v klubu naloží jednomu drzému hostovi a bude se muset odporoučet. Tony si tak jako živitel musí rychle najít práci. Přerostlý jedlík se přihlásí na soutěž v pojídání hot dogů, ale to přeci nejde dělat každý den, i kdyby to Tony jistě zvládl.

 

Tony dostane tip, aby se zúčastnil pohovoru pro jistého Doktora Shirleyho, aby mu dělal řidiče. Tony se ho zúčastní. Pravda je mu divné, že by zubař měl bydlet nad proslulou hudební Carnegie Hall, ale po spatření Doktora zažije hned dva velké šoky. Za prvé. Ten chlap není zubař. A za druhé je to černoch. Doktor Shirley (Mahershala Ali) potřebuje řidiče pro své naplánované turné po americkém jihu. A kromě řidiče potřebuje samozřejmě i chlápka, který dokáže zařídit věci, jež vychází z Pyskova bouchačského profilu. Tony po váhání souhlasí a oba se vydají na osmitýdenní odysseu, která jim oběma změní životy.

zelena_kniha_06

Zelená kniha je srdcový projekt syna Tonyho Pyska Vallelongy Nicka, který se podílel na scénáři. Je docela zajímavé, že Vallelonga oslovil Petera Farrelyho, autora geniální komedie Něco na té Mary je a mnoha dalších komedií s Jimem Carreym, Jackem Blackem nebo Mattem Damonem. Společným jmenovatelem jeho komedií není fekální humor, jak dlouhodobě píší recenzenti, ale zobrazení předsudků s humorným nadhledem. Výhodou Farrelyho filmů je značná vřelost a viditelnost, že autor má své postavy, čti lidi, rád. A to je hlavní přednost Zelené knihy. To co kritici filmu vyčítají, tedy pohádkovost postav, mě upřímně docela šokuje. Jestli tohle je pohádkovost, tak nevím v jakých vztazích recenzenti žijí.

 

Zelená kniha je film, který funguje napříč zeměkoulí. Není to rasová agitka, zobrazení rasových problémů ve filmu je velice silné a i když už mnohokrát viděné, neztrácí nic na síle. Hlavním motorem této podívané jsou ale herci, kteří dávají zapomenout, že sledujeme Aragorna nebo politikáře z Domu z Karet a Hunger Games. Viggo Mortensen (Východní přísliby, Dějiny násilí, Tohle je náš svět)  a Mahershala Ali (Moonlight, Alita: Bojový anděl) se totiž do postav tak vžili a jsou v nich tak přirození, že je na film radost se dívat už od prvního záběru.

zelena_kniha_08

Velkým přínosem tohoto jinak velmi vážného filmu je ovšem humor, který je v Čechách dokonale srozumitelný. Zelená kniha není žádná americká vznešená akademická nuda, ale film velmi zábavný, chytrý a má několik úžasných momentů včetně předvídatelného, ale rozhodně moc hezky natočeného finále.

 

Zelená kniha není cynickým filmem a zobrazuje, že to mezi lidmi nemusí být vlastně až tak zlé. Je to o zakopávání příkopů, na rozdíl od vyhlášení války BlacKKKlansmanem Spikea Lee. Nelze si nevzpomenout na Řidiče slečny Daisy (mrkněte se na trailer pro připomenutí), ale to není vůbec podstatné, ostatně Favoritka je také Vše o Evě. RealFilm Zelenou knihu vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist