Barbar Conan (1982)

conan04

Milius k filmu od začátku přistupoval naprosto vážně. Neměl v úmyslu natočit letní film, ale brutální nepřístupnou řež. Po všech chtěl maximum. Arnold Schwarzenegger musel trénovat bojová umění a své svalnaté tělo upravit dle vůle režiséra. V prosinci 1980 začalo natáčení ve španělském Madridu.

 

Rozpočet nakonec stoupl na kulatých dvacet milionů a pánové od výpravy se skutečně činili, vybrali krásné písečné duny, slané mokřiny nebo pobřeží Středozemního moře. Na výplatní listině bylo 1500 lidí, k dispozici byla spoustu druhů zvířat, každý meč byl ručně vyroben a stál deset tisíc dolarů a jen hudbu nahrával dvaadevadesáti členný orchestr se sborem čtyřiadvaceti zpěváků. Zkrátka velkofilm.

 

John Milius příliš nedbal na herecké obsazení, upřednostňoval sportovce a výrazné typy, ale nemohl svěřit celý film amatérům. Jako dvě herecké osobnosti do filmu obsadil Jamese Earla Jonese (Vysoká hra patriotů), zkušeného dramatického herce a divadelní hvězdu a mezinárodní hvězdu Maxe von Sydowa. Výhoda Jonese byla v tom, že své kolegy nenechával na holičkách a nikdy nikoho nevyhodil, pokud ho žádal o radu. Výsledkem pak byla docela pěkná rada Arnoldovi s jeho textem. Jones mu tehdy řekl:“Napiš si své repliky graficky jinak. Když je budeš memorovat, bude to naprd a bude tě to svazovat.“ Arnold poslechl a skutečně. Z jeho mluvení zmizely pomlky a nádechy u konců řádku i nervozita.

conan6

Dino De Laurentiis byl jako producent opravdový profesionál. V Hollywoodu měl mocné slovo a v evropském filmovém průmyslu samozřejmě také. Precizně si spočítal všechny alternativy a přišel s nejlevnější variantou i s triky, jak svého úsilí dosáhnout. Výsledkem pak bylo to, že na Conanovi dělala parta, která byla nezatížená odbory a nikdo neřekl, že tohle přeci není jeho práce a jelo se každý den na šestnáctihodinové směny.

 

Když se film natočil a promítl v listopadu šéfovi studia Universal Sidu Shainbergovi, ten v polovině řekl:“Veselé Vánoce“ a odešel z projekce. Bylo jasné, že Barbar Conan do kin půjde výrazně později a hlavně až se zjistí, kdo ho vlastně bude chtít vidět. Reklama se tak kupovala do časopisů o kulturistice, bojových umění, časopisům věnovaným fantasy a příběhům o bojovnících a čarodějích. Universal měl navíc v šuplíku natočený film E. T. mimozemšťan a věděli, že mají v zásobě jmění, takže nechtěli udělat žádný ukvapený krok. Čas běžel.

Conan-the-Barbarian-5

V Universalu rozhodli, že by nebylo špatné, kdyby se film propagoval rozhovory v Itálii a ve Francii a Arnold se zhrozil. Pojďme to udělat tak, že zajedu do všech velkých evropských zemí, proč se připravovat o peníze? „Promiň Arnolde, takhle se to nedělá. Filmy mají od sebe premiéru i několik měsíců a nemůžeme si dovolit, aby se o filmu vědělo předem.“ Arnold opáčil:“Tak se dohodněte s redakcemi, že rozhovor mohou uvést až s premiérou filmu.“ „To musíme prověřit.“ PR kampaň Conana tak proběhla po celé demokratické Evropě.

 

Premiéra filmu, správněji řečeno předpremiéra filmu, byla stanovena na sv. Valentýna roku 1982. Zatím tedy pouze lokální. Předpremiéra byla za účasti Arnolda Schwarzeneggera v Houstonu a diváci film hodnotili nadšeně. Další byla v Las Vegas a lidé byli nadšení. Na akce s herci jezdili motorkáři a těm se zbrusu nový film velmi líbil. V publiku studio analyzovalo ohromný počet gayů, milovníci fantasy chodili na tyto akce převlečení za postavy z Conana a skvěle se u něj bavili. Celostátní premiéra byla nakonec definitivně stanovena na 14. května 1982 a ukázalo se, že Universal má díky neutuchající podpoře všech angažovaných tvůrců ohromný potenciál. Film se stal hitem a prakticky okamžitě kultem a bylo rozhodnuto o jeho pokračování.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Zveme Vás!

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/knh2019_580x240-1.png

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist