Báječný Rudolf Hrušínský

Dnes uplynulo přesně 25 let od úmrtí Rudolfa Hrušínského. Zavzpomínejme na něj a díky NFA si připomeňme i filmy s vypořádanými autorskými právy na youtube kanále české filmové klasiky. cest_a_slava_main_bild

Rudolf Hrušínský (1920 – 1994) se u filmu prosadil už v dobách rané dospělosti. Z jeho prvních filmů dodnes nejvíce přežívá role středoškoláka Vaňka v komedii Cesta do hlubin študákovy duše, ale těch rolí byla celá řada – mladíci, studenti a samozřejmě milovníci.

 

Průlomovou rolí Rudolfa Hrušínského, kterou máme spojenou se svátečním televizním programem je pochopitelně Dobrý voják Švejk podle slavných knih Jaroslava Haška, kterou ztvárnil ve dvojici filmů v polovině padesátých let. Sice to nebylo první filmové zpracování, ale je rozhodně divácky nejoblíbenější. Roli získal přes velký konkurz v Brně, kde porazil i původně navrženého Josefa Karlíka. Kvůli roli musel Rudolf Hrušínský výrazně přibrat, což vyřešil typicky českým způsobem, začal pít více piva. Hrušínský byl v roli naprosto geniální a hlášky, které s naprostou samozřejmostí a výrazem inspirovaným naivními obrázky Josefa Lady dodnes většinu diváků pobaví.

 

,,Nejsme přece opilí, aby tady padaly urážky panovnickýho domu.“

,,A jaký?“

,,Vopijte se. Dejte si zahrát rakouskou hymnu a uvidíte, co začnete mluvit. Ale von to císař pán takhle nenechá. To ho málo znáte. Vojna s Turkem musí bejt. Zabili jste mně strejčka, tak tady máte přes držku. Válka bude, víc vám neřeknu.“

 

Velké herecké příležitosti na něj čekaly v další dekádě, kdy se stal oblíbeným hercem tvůrcům Československé nové vlny. Většinu z těchto slavných filmů na RealFilmu už máme, takže si je můžete připomenout v samostatných recenzích.

 

Za všechny jmenujme samozřejmě roli českého zemana v historickém dramatu Čest a sláva oceněném na MFF v Benátkách režiséra Hynka Bočana,

Spalovač mrtvol (1968)

duševně narušeného pana Kopfrkingla v mistrovském psychologickém horroru Spalovač mrtvol Juraje Herze nebo

 

levicového oportunistu a pedofila  ve vítězném filmu na Berlinale Skřivánci na niti režiséra Jiřího Menzela.

 

Tato trojice mimořádných filmů měla jedno společné, všechny skončily v pověstném komunistickém trezoru. To pro Rudolfa Hrušínského nebylo vůbec dobré, jak si můžete přečíst v tomto samostatném článku. Ve zkratce, jako herec se ocitl v klatbě.

Mimo tento rámec uměleckých snímků však určitě musíme vzpomenout také Hrušínského filmovou sérii majora Kalaše, které vznikala za součinnosti se skutečnými kriminalisty a reflektovala aktuální kriminalistické případy. Major Kalaš se ovšem v rámci české detektivky řadí k vysokému nadprůměru, zejména pak druhá a třetí část, jež se inspirovala případy vraha Mrázka a brutální vraždou dítěte v promítací kabině pražského kina Metro, která doslova otřásla veřejností.

Krásné úlohy svěřoval Rudolfu Hrušínskému Jiří Menzel, který ho obsazoval pravidelně a nutno jedním dechem dodat, že pokaždé to stálo zato. O Skřiváncích na niti už byla řeč, ale co třeba takový Dr. Gruntorád, který usínal na prsou paní správcové v Postřižinách, myslivec Franz ve Slavnostech sněženek a můj neoblíbenější doktor ve Vesničce, má střediskové, který se tak kochal krajinou, až zbořil nové auto nebo poslal svého vyhořelého pacienta do krematoria v Pelhřimově, což diváci v té době zdaleka nemohli chápat, protože Spalovač byl ještě pár let v trezoru.

 

Výborné byly Hrušínského zralé role, které ale nikdy nesklouzly do rutinérské manýry. To platí třeba o doslova hereckém koncertu v komorním filmu Karla Kachyni Pozor, vizita!, kde hrál Rudolf Hrušínský bacilonosoče pana Prepsla. Zajímavé úlohy ale Hrušínský ztvárnil také pro televizní obrazovky.

Zajímavou vzpomínku a poctu mistrovství tohoto velkého herce, což říkám bez patosu, ale jako objektivní konstatování, vytvořil Jiří Menzel v desetiminutovém střihovém krátkometrážním snímku na počátku milénia. Je to vlastně ideální pomník pro dnešní youtuberskou mládež, kde se můžou v krátkém videu podívat na zrání této mimořádné osobnosti českého filmu a doufejme, že je to povede i k tomu, aby si pustili i některý z jeho filmů. Být v přítomnosti tohoto herce je totiž dobře strávený čas.

PŘEHRAJTE SI LEGÁLNĚ FILMY S RUDOLFEM HRUŠÍNSKÝM:

POZOR, VIZITA!

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

BÁJEČNÍ MUŽI S KLIKOU

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

NOČNÍ MOTÝL

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Zveme Vás!

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/knh2019_580x240-1.png

Přidat komentář

TOPlist