Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

hacksaw_ridge_1

USA/Austrálie, Hacksaw Ridge, režie: Mel Gibson, scénář: Robert Schenkkan, Andrew Knight, kamera: Simon Duggan, hudba: Ruppert Gregson-Williams, střih: John Gilbert, hrají: Andrew Garfield, Sam Worthington, Teresa Palmer, Hugo Weaving, Luke Bracey

139 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, barevný, foto: Bioscop – copyright Marc Rogers

Film:

Desmond Doss (Andrew Garfield – 99 Homes,Mlčení) vyšel ze silně věřící rodiny milující maminky Berthy (Rachel Griffiths) a věčně navátého otce (Hugo Weaving – V jako Vendeta, Matrix, Vlkodlak), jehož vzpomínky na první válku připravily o všechny kamarády a iluze. Desovo dětství bylo ve znamení rvaček s bratrem, poslouchání vzlyků zmlácené matky a především Ježíše, díky kterému měla jeho existence smysl. Už během dětství zažil Doss dva velmi silné traumatické okamžiky, kde hrálo hlavní roli násilí, které neúmyslně a jednou málem úmyslně, spáchal vlastní rukou.

Jednoho dne se připlete k nehodě, během které jeden mladík málem vykrvácí a právě Dossův pohotový zákrok zachrání mladíkovi nohu, ale především život. Navíc se při návštěvě nemocnice seznámí s krásnou sestřičkou Dorothy (Teresa Palmer – Zhasni a zemřeš, Bod zlomu), ke které zahoří láskou a okamžitě zatouží si jí vzít.

hacksaw_ridge_2

Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočí na Pearl Harbor, se Doss přihlásí do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítá nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se podle svého plánu zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize.

Jako odpírač se ovšem dostal do křížku s nadřízenými, zvláště pak kapitánem Gloverem (Sam Worthington – Everest, Avatar) a seržantem Howellem (Vince Vaughn – Útěk do divočiny) a spolubojovníky, zejména konfliktním grázlíkem ze sirotčince Smittym (Luke Bracey – Bod zlomu).

hacksaw_ridge_3

Z jejich pohledu byl jen blázen a nikdo nechtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený.

V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby a před Dossem bylo nejtěžší rozhodování jeho života.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist