Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

hacksaw_ridge_4

Na MFF v Benátkách byla netrpělivě očekávaná projekce mezinárodně financovaného protiválečného filmu Hacksaw Ridge, kterým se po deseti letech vrátil za kameru Mel Gibson (Statečné srdce). Podle první recenze v prestižním magazínu Variety se Gibson v úvodní hodině solidně pokouší vybudovat atmosféru a představí hlavního hrdinu s tváří Andrew Garfielda . Když dojde na protiválečnou nótu, ovšem přijde na řadu starý dobrý Gibson a krev stříká do páté řady. Premiéru filmu doprovázely ovace ve stoje trvající 8:49 sekund, jak sám Gibson změřil na hodinkách.

 

Mel Gibson o filmu řekl:,, Když vypukla 2. světová válka, mladí muži se dobrovolně hlásili. Desmond stál před dilematem: chtěl stejně dychtivě jako ostatní muži sloužit vlasti, ale páchání násilí odporovalo jeho náboženskému a mravnímu přesvědčení. Odmítl se dotknout zbraně. Desmond podstoupil pronásledování, ale nepolevil ve svém přesvědčení. Pak vstoupil do válečného pekla vyzbrojen jen svou vírou a vyšel z něj jako jeden z největších válečných hrdinů.

hacksaw_ridge_5

Desmond Doss byl pozoruhodný. Existuje jen velmi málo lidí, pokud vůbec nějací, kteří by byli schopni něčeho podobného. Desmond tvrdil, že pokora je důkazem odvahy muže.

Když byl Desmond požádán o souhlas ke zpracování jeho příběhu do filmové podoby, opakovaně odmítal a trval na tom, že skuteční hrdinové jsou ti, kteří padli.

hacksaw_ridge_6

V současné době vládnou filmovému plátnu smyšlení superhrdinové. Řekl jsem si, že je čas oslavit i jednoho skutečného. Bylo pro mě privilegium a čest vyprávět tento příběh.“

 

Není bez zajímavosti, že Doss svůj příběh během svého života odmítl popularizovat. K souhlasu vyprávět svůj příběh ho přemluvil Terry Benedict, který natočil dokument Odpůrce a právě ten pak měl možnost udat práva ke zfilmováni i tvůrcům hraným filmů.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist