Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

hacksaw_ridge_7

Z mého pohledu bylo velké štěstí, že k produkci byl osloven enfant terrible Hollywoodu Bill Mechanic, bývalý šéf Foxů, který jednak schválil do výroby Statečné srdce, ale také stál za Titanicem, který i přes ohromný úspěch mu vynesl kromě Oskara také nepsaný doživotní zákaz činnosti v Hollywoodu. Je tedy nabíledni, že film svedl dohromady hned dva hollywoodské vyvrhele – skandály opředeného Gibsona a nevypočitatelného Mechanica, který se postavil akcionářům, aby mohl Titanic dokončit v takové podobě, jakou si Cameron vysnil.

 

Bill Mechanic řekl: „Poprvé jsem Melovi poslal scénář k Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny v roce 2002, potom v roce 2010 a znovu v roce 2014,“ vzpomíná Mechanic. „Jeho lidé ho četli již dříve, ale Mel ho osobně četl až v roce 2014. Přečetl ho přes noc a ráno byl okamžitě rozhodnutý a chtěl točit“.

hacksaw_ridge_8

K vytvoření intenzivního válečného pekla v Okinawě vyrobil tým pro zvláštní efekty nový přístroj, který nazvali „bedna na bomby“. Lloyd Finnemore popisuje nové zařízení: „kartonová krabice umístěná v zemi obsahuje bezpečné úlomky, které jsou odpáleny do okolí vysokou rychlostí. V zařízení je také umístěn prvek, který vytváří při odpálení velmi oslňující záblesk. S tímto jsme byli schopni vytvořit prakticky většinu výbuchů, které za normálních okolností vyžadují obrovské množství práce na počítači. Na to nebyly ovšem peníze, protože CGI je velmi nákladné a jen pro zajímavost Hacksaw Ridge stálo 40 milionů dolarů, tedy polovinu rozpočtu Statečného srdce natáčeného před dvaceti lety!

 

Nerad bych zněl pateticky, ale Hacksaw Ridge je film, který se může směle postavit vedle takových klasik jako je Apocalypse Now, Zachraňte vojína Ryana nebo Četa, a to zejména díky tomu, že kromě geniálně propracovaných bitev, které Gibson prostě umí natočit, film skvěle funguje i v rovině emocionální a tam, kde Spielberg selhal s trochu naivním fabulovaným příběhem o záchraně posledního žijícího syna paní Ryanové, jež bylo přece jen spíš podobenství, než příběh, přichází Gibson s reálným osudem člověka, který má své problémy a dá se s ním ztotožnit, aniž by měl člověk pocit, že se dívá na světce. Desmond Doss je samozřejmě hrdina, ale jeho zázemí z něj dělá chybujícího a zranitelného člověka a tím ten film získává ohromnou humanistickou sílu, která v současném Hollywoodu naprosto chybí.

hacksawridge_markrogers_d0a9525

Desmond Doss je totiž superhrdina, ale z masa a kostí, s chybami, s pochybnostmi, který je odhodlaný dělat správné věci a přijímat nedostatky okolí. V tom je největší přínos tohoto zajímavého příběhu. Přiznám se, že mě film oslovil a rád bych vyslovil uznání hereckému ansámblu, protože všichni předvádí skvělé výkony. Oproti nedávnému tankovému dobrodružství Železná srdce s Bradem Pittem je tento casting o dobrou třídu lepší. Andrew Garfield se podle mého soudu oskarové nominaci nevyhne, stejně jako minimálně střihač, autoři výpravy a dost dobře i Vince Vaughn, který se konečně po letech dočkal role odpovídající jeho mnohovrstevnatému hereckému talentu.

 

Hacksaw Ridge je skvělý film a je vedle Gibsonova Statečného srdce dalším vynikajícím počinem v jeho režisérské kariéře a konečně má také propracovaný scénář. Mimochodem tento film je křesťanštější než deset Umučení Krista dohromady a to tak, že podle mého soudu nemůže nikoho urazit. RealFilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Srdečně zveme do Českého Těšína, přátelé! Festival se blíží!http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/knh2019_580x240-1.png

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist