POD POVRCHEM: Skleněný, Rozpolcený a Vyvolený

M. N. Shyamalan zakončil nerdovskou comicsovou trilogii a jelikož jsme jí konečně v redakci dotáhli do vítězného šestihodinového konce, tak se společně vydejme pod povrch šedé kůry mozkové indického mogula.

vyvoleny_1

Série započala na počátku tisíciletí v roce 2000 snímkem Vyvolený, který mě už tehdy v kině naprosto zarazil do sedačky. Chápu lidi, kteří po Šestém smyslu očekávali něco naprosto jiného, ale mě tento film zaujal ani ne tak scénářem, jako způsobem jak byl natočený. Představme děj pro ty, kteří Vyvoleného neznají.

vyvoleny_2

K nárazu došlo ve 3 hodiny 15 minut. První plně obsazený vagón byl roztržen na dvě půlky a ty se rozletěly na opačné strany. Druhý vůz urazil ještě po svém rozdrcení čtyři sta stop. Úlomky z trosek vlakové soupravy byly nalezeny až míli od místa nehody. Ze sto osmnácti pasažérů a sedmi členů posádky přežil jediný člověk David Dunn (Bruce Willis). Taková událost by změnila život každému. David Dunn brzy zjistí, že to zřejmě nebyla náhoda. Odpovědi, které jsou ovšem víc znepokojivé než samotné otázky nabízí tajemný cizinec Elijah Price (Samuel L. Jackson). David patří mezi „vyvolené“ a jeho život už nikdy nebude stejný jako dřív.

split_1

Vyvolený měl být od začátku první díl trilogie. Jenže jak se ukázalo, Shyamalan o tom více mluvil, než že by to měl opravdu naplánováno. Jeho kariéra navíc začala připomínat houpačku, a přestože diváci z Vyvoleného vytvořili kult a mezi filmaři je určitě jeho nejuznávanějším filmem. Shyamalan je comicsový nerd a od malička grafickým novelám propadl. V roce 2016 natočil volné pokračování. Pod odkazem si přečtěte recenzi a pokud máte rádi titulkové sekvence, tak je pod druhým odkazem.

 

RECENZE – Rozpolcený

 

Opening Credits – Rozpolcený

skleneny_1

Posledním filmem trilogie je snímek Skleněný. Začněme přijetím filmu. Když vyšly první kritiky na Skleněného, tak režisér Shyamalan z nich radost tedy neměl. Film totiž dopadl přinejlepším průměrně a studio se odhodlalo k nebývalému kroku, protože začalo celou trilogii promítat ve vybraném řetězci kin zdarma, pouze si diváci museli koupit na kinobaru občerstvení v určité hodnotě. A to se vyplatilo. Promotéři filmu přišli také s hezkou pohádkou, kterou vydal Forbes. Před spaním si můžete přečíst tady.

 

Děj Skleněného navazuje na konec Rozpolceného, kdy se hlavní padouch ztrácí mezi lidmi. David Dunn (Bruce Willis) zoufale hledá pošuka z rozpolcenou osobností (James McAvoy), aby ho moghl zastavit, protože opět unesl nějaké mladé dívenky. A ano, po čase ho dostane. Bestie tak končí v ústavu pro choromyslné. Jenže, stejně tak i David. A jak brzy zjistíme i Elijah Price alias Mister Glass. Psychiatrii se zvláštním vybavením řídí velice zvláštní figura (Sarah Paulson), která o všech třech výrazně pochybuje. Nikdo z nich nemá žádné superschopnosti. Všichni jsou nemocní lidé a měli by být ze společnosti eliminováni.

skleneny_2

Od počátku bylo jasné, že trojka bude ze všech dílů nejupovídanější. Jednička byly formální orgie, dvojka byla minimalistická podívaná se špičkovým Jamesem McAvoyem a trojka je rána Hollywoodu na solar. Co když jsou všichni ti chlápci v kápích totální magoři, degeni a sociopati. A ano, já s tím souhlasím, protože jak jste již jistě zaznamenali, comicsové filmy, zvláště pak od Marvelu, mi už zkrátka lezou krkem. Otázka je, zda zrovna Skleněný je ten protipól k tomuto druhu filmů. A podle mého názoru není. A domnívám se, že ho vlastně ani divák, který comicsy nečte, nedokáže vůbec ocenit. Podobný pocit jako u Skleněného jsem měl u Logana. Jsem rád, že jsem ten film viděl, ale podruhé se dívat nebudu. U Skleněného je to stejně.

 

Film má závěrečnou šokující pointu, která je hodně mimo mísu a ještě předtím film graduje v hodně netypickém rozuzlení, které jsem podle mě pochopil tak napůl. Opět však platí, že natočené je to solidně a zahrané také dobře. Dokonce i muž mnoha úšklebků Bruce Willis předvádí něco, co se dá označit za herecký výkon. Pokud jste tedy viděli předchozí filmy, tak ano. Pokud Vyvoleného a Rozpolceného neznáte, tak na tuto sérii rovnou zapomeňte.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A taky doražte do Českého Těšína na festival!

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/knh2019_580x240-1.png

Přidat komentář

TOPlist