Uprchlíci (1986)

fk_uprchlici_main_bild

Francie, Les Fugitifs, režie a scénář: Francis Veber, hudba: Vladimir Cosma, střih: Marie Sophie – Dubus, kamera: Luciano Tovoli, hrají: Pierre Richard, Gérard Depardieu, Jean Carmet, Maurrice Barrier, Jean Benguigui

95 minut, 1.66:1, 35 mm, barevný

nominace na Césara – nejlepší scénář, herec ve vedlejší roli (Jean Carmet)

Film:

Čerstvě propuštěný bankovní lupič Jean Lucas (Gérard Depardieu) je neuvěřitelný smolař. Jak si jinak vysvětlit to, že v době, kdy si jde jako normální zákazník zařídit své věci do banky je zrovna přepadena. Bankovním lupičem je neuvěřitelný blbec François Pignon (Pierre Richard), který potřebuje peníze, aby mohl vychovávat svou malou němou dcerku. Jako svého rukojmí si vezme samozřejmě Jean Lucase, který je pochopitelně okamžitě policisty považován za viníka.

Lucas ke zděšení Pignona převezme iniciativu a svého únosce unese, jenže jak už to s roztržitými blbci a navíc amatéry bývá, přichází jedna katastrofa za druhou. Pignon Lucasovi prostřelí nohu a jelikož nemohou do nemocnice, zavede je k podobně roztržitému veterináři. V momentě, kdy se ovšem Lucas seznámí s Pignonovou dcerou pochopí, že je jeho nedobrovolný kumpán sice ukrutný blb, ale má srdce na správném místě.

uprchlici_2

Film Uprchlíci máme v redakci moc rádi a jistě mnozí z vás také. Ostatně i proto jsme jej v roce 2011 promítali v našem filmovém klubu. Francis Veber (Blbec k večeři, Velký blondýn s černou botou) objevil Depardieua pro svět komedie, když mu svěřil úlohu detektiva Campany ve vynikajícím Kopytu, kde ho obsadil vedle Pierra Richarda. Film měl velký úspěch a Vebera překvapilo, že z postavy spíš tupého Campany vytvořil Depardieu vícevrstevnatou figuru, kterou ve vlastním scénáři vůbec neviděl. Napsal proto Depardieuovi roli na tělo. Depardieu o Veberovi, se kterým natáčel komedie opakovaně, řekl: ,,Francis je schopný sedět několik měsíců sám v koutku a vyplodit jedenapůlhodinový scénář. Nikdy se neuchyloval k bombastickým úvahám o smyslu života. Skoro by se mohl obejít bez dialogů a vkládat do svých filmů kresby. Nikdy jsem tak nepochopil, nakolik je komedie vážnou, seriózní věcí.“

Francis Veber sice napsal víc scénářů než natočil jako režisér a je dokonce i v Americe považován za jednoho z nejlepších světových komediografů. Ostatně Hollywood přetočil hned sedm Veberových filmů včetně Uprchlíků pod názvem Three Fugitives (1989), kdy je na plátně ztvárnili robustní Nick Nolte a komik Martin Short. Ten film sice Veber režíroval, ale nikterak se netajil, že nad ním neměl úplnou tvůrčí svobodu jako doma. Ačkoli Veber v Hollywoodu bydlí osm měsíců v roce netají se tím, že ho v Hollywoodu nikdy jako režiséra nepřijali. Multifunkčnímu Veberovi to ale jistě nevadí, protože kromě psaní scénářů se věnuje také psaní divadelních her a divadelní režii, takže na deprese jednoduše nemá čas.

uprchlici_3

Veber píše scénáře úsporně ve smyslu, že nikdy nespoléhá na dobrou náladu na place a momentální rozpoložení herců. Všechny napsané scény ve scénáři skutečně natočí a nikdy netočí scény o kterých ví, že je nepoužije. To mimochodem není vůbec běžné. V Hollywoodu je to dokonce nemyslitelné kvůli testovacím projekcím, kdy publikum rozhoduje, které scény zůstanou v konečném střihu a co skončí na smetišti dějin. Oproti scénáři jsou Veberovy filmy maximálně o minutu kratší, tedy rozdíl jedné strany A4, než natočil. Tudíž rozhodně nepočítejte, že byste se někdy setkali s nějakými nepoužitými scénami. To není Veberův styl. Veber se také netají tím, že je spíš scenárista než režisér, kterým se stal až poté, co se mohl hanbou propadnout v kině při sledování svých scénářů, jež natočili jeho kolegové režiséři.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist