Černobyl (2019)

černobyl_1

USA, Chernobyl, autor: Craig Mazin, režie: Johan Reck, hrají: Jared Harris, Stellan Skarsgård, Emily Watson, Paul Ritter, Jessie Buckley

5 x 56 minut, barevný, foto: © HBO

Seriál:

Minisérie Černobyl rekonstruuje příběh o jaderné havárii z roku 1986 – jedné z nejhorších katastrof v historii způsobených člověkem – a o statečných ženách a mužích, kteří se obětovali, aby zachránili Evropu před nepředstavitelnou pohromou.
Dne 26. dubna 1986 otřásla jadernou elektrárnou v Černobylu na Ukrajině mohutná exploze, která uvolnila nebezpečné radioaktivní látky nejen na ukrajinském, běloruském a ruském území tehdejšího Sovětského svazu, ale také do Československa, oblastí Skandinávie a západní Evropy.
Jared Harris v sérii ztvárňuje Valerije Legasova, předního sovětského jaderného fyzika, který vedl vyšetřování tragické události. Stellan Skarsgård hraje sovětského místopředsedu vlády Borise Ščerbinu, kterého Kreml pověřil vedením vládní komise zjišťující okolnosti havárie. Emily Watson představuje jadernou fyzičku Ulanu Khomyukovou, která chce odhalit tajemství kolem černobylského neštěstí.

černobyl_2
Černobyl je quality TV, která skutečně snese toto adjektivum. Je to špičková ukázka dobře udělané televize, která dává vzpomenout na kultovní televizní klasiku Den poté a stojí na stejném rámci jako starší minisérie HBO Občan X, které se budeme na RealFilmu také velice rádi věnovat, protože Američani tato témata skutečně umí skvěle natočit. V současnosti je Černobil číslo 1 mezi seriály na imdb.com v hodnocení uživatelů, ale i když časem zřejmě klesne, není to vůbec podstatné. Tohle je výborně natočený seriál.

černobyl_3

Černobyl je pětidílná minisérie z koprodukce společností HBO a Sky a velmi věrně rekonstruuje příběh o jaderné havárii z roku 1986, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobených člověkem, a o obětech, které byly učiněny pro záchranu Evropy před nepředstavitelnou pohromou. Série je ovšem dramatickou rekonstrukcí, nikoli hraným dokumentem. A je to dobrý formát, protože dokumentů a dokumentárních rekonstrukcí už jsme viděli bezpočet. Minisérie Černobyl jde více do hloubky a má větší záběr, než jen katastrofu jaderné elektrárny.

Přidat komentář

TOPlist