Královská aféra (2012)


kralovska_afera_1

Dánsko/Německo/Švédsko/Česká republika, En kongelig affaere, režie: Nikolaj Arcel, scénář: Rasmus Heisterberg a Nikolaj Arcel, kamera: Rasmus Videbaek, hudba: Gabriel Yared, Cyrille Aufort, střih: Kaspar Leick, hrají: Mads Mikkelsen, Alicia Vikander, Mikkel Boe Folsgaard, William Johnk Nielsen, Trine Dyrholm, David Dencik, Cyron Bjorn Melville

 

137 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

 

nominace na Oskara za nejlepší cizojazyčný film (Dánsko), nominace na Zlatého medvěda na Berlinale za nejlepší film, Stříbrný medvěd na Berlinale za herecký výkon (Mikkel Boe Folsgaard) a scénář

 

Film:

Sedmdesátá léta 18. století. Dánsko. Karolína Matylda Hannoverská (Alicia Vikander – Krycí jméno U.N.C.L.E., Dánská dívka, Tomb Raider, Ex Machina, Dokonalý šéf, Světlo mezi oceány, Syn zmaru) je provdána za výstředního mladého krále Kristiána VII., který má rád velká ňadra, pouliční šlapky a veselé hospodské pitky. Karolína je oproti tomu upnutá intelektuálka s velice chabým výstřihem a podle všeho je navíc ještě panna. Dánsku vládne pevnou rukou rádci jak z pohádky Šíleně smutná princezna. Kují pikle, na lidech jim pranic nezáleží a král je pro ně osina v zadku.

 

Vesnický lékař Johan Struens (Mads Mikkelsen – (Rogue One: Star Wars Story, Doctor Strange, Hannibal, Hon, Casino Royale, Souboj titánů) léčí prostý lid, jak se dá. Žije skromně a jeho vyhlídky do budoucna jsou možná nějaká vajíčka a slepice od uzdravených Dánů. Jenže od dvora se dozví lákavou novinu od povedené dvojice dvořanů, kteří museli dvůr opustit poté, co byl král prohlášený za šíleného a vyslaný na ozdravný pobyt. Čti – odklizen matkou a radou, aby nerušil při vládnutí. Nepřipomíná vám to něco, nebo už jste zapomněli na Švýcarsko a synátora Andyho?

kralovska_afera_2

Struens je přizván na výběrové řízení, tedy přizván, rozumíme si. A Kristián si lékaře okamžitě zamiluje. A Johan jeho. Brzy se ukáže, že Struens by byl ideální král pro Dánsko a také se stal osvíceným reformátorem, který zemi na čas vyvlekl ze zkostnatělého zřízení. Jenže Struens nebyl z kamene a krásná chytrá a laskavá královna pro něj bylo zakázané ovoce, které si chtěl utrhnout. Zvláště když díky královi rostlo na plevelem zarostlé parcele.

 

Dánský filmař Nikolaj Arcel se narodil roku 1972 a má za sebou pěknou řádku úspěchu. Je autorem scénáře k prvnímu dílu evropského Milénia, který je dodnes nepřekonaný majstrštyk, jeho režijní debut Kongekabale zhlédla pětina Dánska, a to jak v kině, tak v televizi a dost se obávám, že neúspěch Kingovy adaptace Temné věže, kterou natočil pro Hollywood nejde úplně za ním. Královská aféra je ovšem fantastický film, který se používá v Dánsku v rámci školní výuky a jeho univerzální poselství vedlo k jeho prodeji do mnoha zemí světa v Evropě, Americe a Asii.

kralovska_afera_3

Režisér k filmu řekl, že když film představoval zahraničním investorům, nikdo mu nevěřil, že se něco takového vůbec mohlo odehrát. Kontroval jim, že o této Královské aféře bylo napsáno patnáct knih, je to součást hodin dějepisu a vznikl balet i opera. Inspiroval se historickými filmy 40. a 50. let, kdy filmy připomínaly literární díla, byly vystavěny okolo postav a běhu času a nijak jasně se nedržely klasických scenáristických postupů. Filmaři se ale od počátku rozhodli neukazovat velké dějiny, ale držet se atmosféry doby a přenést diváky do historie.

 

Královská aféra se sice částečně natáčela v Česku, podle distributora filmu dokonce 90%, z čímž by se podle mě dalo celkem úspěšně polemizovat. Jsou tam místa, která se dají poznat a zařadit do Čech, ale tvůrci velmi dobře kamuflují, že minimálně exteriéry točili doma. Film je ovšem dokonalý v zachycení dobovosti, není to žádné ála 18. století, ale opravdu 18. století se vším všudy. Herecky film táhne ústřední trio Mads Mikkelsen, Alicia Vikander a pro mě je doslova zjevením představitel krále Kristiána VII. Mikkel Boe Folsgaard, který by si mezinárodní rozpoznání určitě zasloužil.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist