Království nebeské (2005)

kralosvtvi_nebeske_4

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director’s cut: 192 min)

Kingdom of Heaven, režie: Ridley Scott, scénář: William Monahan, kamera: John Mathieson, hudba: Harry Gregson-Williams, hrají: Orlando Bloom, Eva Green, Liam Neeson, Jeremy Irons, Marton Csokas, Nikolaj Coster-Waldau, Jon Finch, Brendan Gleeson, Kevin McKidd, Edward Norton, Michael Sheen, Alexander Siddig, David Thewlis, Ulrich Thomsen, Ghassan Massoud, Iain Glen, Steven Robertson, Eriq Ebouaney, Bronson Webb, Jouko Ahola, Robert Pugh, Tim Barlow

 

DVD a BluRay, délka: 145 minut, (Director’s cut: 192 min), 2.35:1, 16:9

Království nebeské sice ve své době vydělalo na své náklady, a to zejména díky uvedení na DVD, kam režisér nabídl přes 50 minut nových scén a v roce 2019 už můžeme směle říct, že Ridley Scott si může připsat další klasický film.

 

Balian (Orlando Bloom) je mladý kovář z francouzské vesničky. Jeho žena právě spáchala sebevraždu a tudíž se podle středověkého myšlení nikdy nedostane do nebe. Jednoho dne ho vyhledá Godfrey z Ibelinu (Liam Neeson), který Balianovi sdělí, že je jeho otec a požádá ho, ať ho následuje do Svaté Země. Balian váhá, ale pak v záchvatu zuřivosti zabije kněze, který mu připomene, kde se právě smaží jeho žena a v záchvatu vzteku ho hodí do rozžhavené kovářské výhně. Balian následuje družinu svého otce, ale v patách už mu jsou vojáci. Po krvavé potyčce už není cesty zpět. Ve Svaté zemi však přijde na to, že tolerance a snášenlivost nepatří ke všem ctnostem tamějších templářů, kteří vyprovokují boj s muslimy. Balian se pak bude muset vrhnout na ubránění mohutné pevnosti, kde zůstal po smrti a odchodu věrných sám proti zdrcující přesile.

kralovstvi_nebeske_6

Království nebeské je film z roku 2005, který v době svého uvedení vyvolal diskusi nad celkovým vyzněním filmu. Scott nestraní žádné straně a upřednosňuje smír a toleranci nad věčnými sváry. Skutečnost, že film je stále aktuální, znamená, že kromě skvělé a výpravné podívané má stále co říct svým námětem. V době vyhroceného konfliktu s dozvuky islámského státu, který proslul řezáním hlav západních novinářů v přímém přenosu a aktuálních krvavých konfliktů na Srí Lance a Novém Zélandu je navíc až děsivě aktuální.

kralovstvi_nebeske_1

Film vznikal z nezávislých zdrojů bez podpory velkého studia. Nakonec ho zaštítila společnost Fox. Z obchodního hlediska film s rozpočtem okolo 140 milionů dolarů utržil celosvětově přes 210 milionů dolarů a naznačil slábnoucí poptávku po výpravných historických filmech, které Scott odstartoval v roce 2000 velkofilmemGladiátor. Vydání filmu na DVD mělo už od svého prvního vydání ohromné výsledky, ostatně i z toho důvodu, že Scott na veškeré bonusové materiály dohlížel osobně a představil do detailů ideu i zákulisí celého monstrprojektu.

 

Kralovstvi nebeske_2

Pokud jde o samotný umělecký počin, tak Království nebeské patří v kategorii historických spektáklů na čelní pozici. Kromě neobyčejně skvělých hereckých výkonů (včetně obvykle toporného Orlanda Blooma!) se Scott vytáhl i v precizně zvládnuté realizaci. Dočkáme se citací z vlastního díla, uvidíme záběry z Gladiátora a dočkáme se podobných kompozic jako v Hannibalovi, ale myslím, že je jasné, že ve Scottově případě to znamená záměr a ne ochabující invenci.

kralosvtvi_nebeske_5

Herecky však filmu vévodí Edward Norton, který odehrál celý film pod maskou a obávám se, že tato skutečnost ho stála Oskara. I přestože mu nevidíme do tváře, jeho hlas a držení těla je mimořádné. Skvěle se do filmu zapsala také v době natáčení čtyřiadvacetiletá Eva Green (Spása).

Mimochodem Království nebeské byl projekt, který Hollywoodem putoval několik let, námět se jmenoval původně Crusade a hlavní roli měl ztvárnit Arnold Schwarzenegger. Náklady byly ovšem tak obrovské, že i přes starpower Conana a Terminátora v jedné osobě se nenašel žádný odvážlivec, který by tomuto kolosu dal zelenou. A po pravdě, těžko bychom se asi dočkali smířlivého eposu jako Království nebeské, ale spíš krvavých jatek ve Svaté zemi.

 

Scottův velkofilm nebyl ani pro samotného režiséra uzavřenou kapitolou, protože od roku 2005 do střihu několikrát zasahoval a jak vidíte v záhlaví, režisérská verze má 192 minut.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

 

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

 

1 komentář

 1. Ondra Slanina napsal:

  V roce 2007 dal Ridley Scott rozhovor redaktorovi Philippu Schulzemu do Cinemy, kterou otiskla i česká mutace tohoto časopisu. Diskuse se vedla nad vydáním Království nebeského na DVD.

  PS: Proč jste vytvořil režisérský sestřih Království nebeského? Nebyl jste spokojený s verzí, která běžela v kinech?

  RS: Ale ano, byl, jenomže film nešel v kinech zvlášť dobře a úspěch měl teprve na DVD. Proto jsem byl požádán, jestli bych nechtěl udělat rozšířenou verzi.

  PS: Ale i první verze, kterou jste ukázal studiu, měla přes tři hodiny. Kdo vás tehdy donutil ji zkrátit na 138 minut? Studio?

  RS: Vůbec ne. Studio mě nechalo, ať si dělám, co chci. Hlavním problémem byly ty prokleté testovací projekce. Sedí tam 400 lidí různého věku, hodnotí váš film podle určitých kritérii a vy musíte druhý den bojovat s demografickými hledisky: ženy pod 25, muži přes 45…Přitom většina z nich neví o politice, náboženství a historii vůbec nic. jeden například napsal do svého dotazníku „Period movies suck“. slovo suck bylo ještě napsáno blbě. Žádný div, že je pak režisér občas paranoidní a říká si, že je ta scéna opravdu dlouhá. Pokoušíte se opravovat věci, které nejsou rozbité.

Přidat komentář

TOPlist