MFF ANIFILM předal první festivalové ocenění Zdence Deitchové, nepostradatelné sestře v triku

Na včerejším slavnostním zahájení Anifilm udělil Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu Zdence Deitchové, která se animovanému filmu věnovala déle než 65 let ve studiu Bratři v triku jako vedoucí výroby a později produkční.

Zdenka_Deitchova_Anifilm_2019_low

Do studia Bratři v triku nastoupila v roce jeho založení, tedy 1945, a opustila jej až v roce 2006. Kdyby se ale studio nerozpadlo, byla by tam pravděpodobně dodnes. Zdenka nejprve pracovala jako konturistka, pak fázařka. Postupně se vypracovala na vedoucí výroby. Její první samostatnou produkcí byl film Proč UNESCO Jiřího Trnky (1958). Díky jejímu nadšení, píli a houževnatosti, které provázely celou její profesní dráhu, vznikly stovky filmových, často významných děl pro kina i televizi. Byl to třeba Oscarem oceněný Munro, Bartakiáda, Obři nebo Úděl. Její kariéra je nicméně spjata zejména s legendárními seriály jako Krtek, Maxipes Fík či O makové panence, díky americkým zakázkám ale také se seriály Pepek Námořník nebo Tom & Jerry.

Zdenka_Deitchova_Gene Deitch_Anifilm_2019_low

Festival by rád tímto ocenil nejenom významnou osobnost, pro kterou byla animace vším, ale i upozornil na často neprávem opomíjenou profesi produkční, bez které by jakýkoliv profesionální film nemohl existovat. V posledních letech rozšířil festival záběr oceňovaných tvůrců – kromě režisérů dostal toto ocenění i výtvarník Jiří Šalamoun či animátorka a pedagožka Libuše Čihařová.

ceska animovana klasika_obalka

KOUPIT na KosmasuZDE

Kniha k dispozici v Muzeu Karla Zemana

Přidat komentář

TOPlist