Na dotek (2004)

Na dotek (2004)

Closer, USA/VB, režie: Mike Nichols, scénář: Patrick Marber podle vlastní divadelní hry, kamera: Stephen Goldblatt, hrají: Natalie Portman, Jude Law, Julia Roberts, Clive Owen

104 minut, barevný, 1.85:1, 35 mm

Nominace na Oskara za herecký výkon ve vedlejší roli (Clive Owen, Natalie Portman)

Pokud se řeknou filmy jako Absolvent nebo Kdo se bojí Virginie Woolfové, vybaví se nám opravdová kinematografická klasika staršího data. O to větší překvapení je, že jednu z nejúspěšnějších divadelních her nedávné doby zfilmoval režisér právě těchto filmů Mike Nichols, který tak dokázal, že nepatří do starého železa.

Scénář vytvořil sám autor hry Patrick Marber a je vidět, že Nichols ho v ničem neomezoval. Naopak mu vyšel maximálně vstříc stylizovanými dekoracemi a nepouštěl se do žádných exhibic. Nutností pak jsou herecké výkony, které film ještě posouvají za hranice řemeslně dobře odvedené podívané.

mike nichols

Alice trávící čas v Londýně uvidí Dana a jelikož je Američanka neví, že se jede vlevo a tak jí srazí auto. Dan jí tak může odvézt a zamilovat se do ní. O nějaký čas později. Dan napsal knihu a krásná osamělá fotografka Anna dostala zakázku na portrét jeho tváře kvůli přebalu. Ačkoliv Dan miluje Alici zamiluje se i do Anny a jeho zájem o ní by se dal přirovnat k obsesi. Z dlouhé chvíle jednou chatuje pod falešnou přezdívkou a užije si báječný virtuální sex s lékařem Larrym a pošle ho na schůzku s Annou. Larry se do Anny neočekávaně zamiluje a vezmou se.

Po krátké expozici začínají nelítostné avantýry, hádky a říkání kruté pravdy. Hra je však velmi chytrá nejen svou pravdivostí, ale rovněž přimícháním nezbytné ingredience v podobě humoru, takže vše nakonec dokonale funguje. Herecké výkony jsou velmi vyrovnané.

Na dotek (2004)

Pokud mám však někoho vyzdvihnout, tak je to strhující výkon Clivea Owena, který na sebe strhává veškerou pozornost. Zajímavá je i kreace Natalie Portman, která se tímto filmem zařadila mezi hereckou elitu.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist