Noční zvířata (2016)

nocni_zvirata_1

Nocturnal Animals, USA, režie: Tom Ford, scénář: Tom Ford podle knihy Tony a Susan Austina Wrighta, kamera: Seamus McGarvey, hudba: Abel Korzeniowski, střih: Joan Sobel, hrají: Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Armie Hammer, Michael Shannon, Aaron Taylor-Johnson, Isla Fisher

115 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný, foto: Cinemart

Velká cena poroty na MFF v Benátkách, nominace na Zlatého lva MFF Benátky

Film:

Film Noční zvířata je varovným příběhem o vyrovnání se s volbami, které v průběhu života děláme a o následcích, které naše rozhodnutí mohou mít. Ve spotřební kultuře, která stále více vyznává věci na jedno použití a kde může být všechno, včetně našich vztahů, tak jednoduše odhozeno, je tohle příběh o věrnosti, oddanosti a o lásce. Je to příběh o izolovanosti, kterou všichni cítíme a o tom, jak je důležité oceňovat osobní vztahy, které nás posilují.

– Tom Ford

Susan Morrow (Amy Adams – Špinavý trikMuž z oceli, Ona,Pochyby, Příchozí) má všechno, po čem vždy toužila, a přesto se ocitla v životní pasti. Kurátorka galerie moderního umění se snaží svou vnitřní prázdnotu zaplňovat vystavováním šokujících exponátů a po nocích bdí v prázdné zlaté kleci v luxusním domě v L. A., ze kterého asi i před ní nápadně často utíká její partner (Armie Hammer). Rukopis románu Noční zvířata, který napsal její bývalý manžel Edward (Jake Gyllenhaal – SlídilZdrojový kódLáska a jiné závislostiDonnie DarkoPrinc z Persie, Zkrocená hora, Nepřítel, Bojovník) by mohl být dokonalým lékem na nespavost. Kdyby nebyl jeho příběh tak zneklidňující…

D
Jeho hlavním hrdinou je Tony (také Jake Gyllenhaal). Spokojený chlap ve středním věku vezme ženu (Isla Fischer) a dospívající dceru na rodinnou dovolenou do Nového Mexika, kterou však přetne náhodné noční setkání s trojicí násilníků na opuštěné texaské dálnici. Tony nemá proti přesile sebemenší šanci a nedokáže tak zabránit únosu svých blízkých. Další den se s pomocí cynického detektiva (Michael Shannon) vydává po stopách zločinců, ale šance na záchranu ženy a dcery je, zdá se, mizivá.
Daleko od tohoto dramatu, ve spícím L. A., si čím dál vyděšenější Susan při jeho čtení uvědomuje, že krutý text je paralelou k jejímu vztahu s bývalým mužem. Že je neobvyklou pomstou za to, jak strašně mu kdysi ublížila.

nocturnal-animals_3

Každý ambiciózní filmař chce natočit film ve filmu nebo dokonce román ve filmu, zkrátka propojit několik rovin vyprávění do jednoho celku. Je to úkol nesmírně obtížný a ne každý ho zvládne. Pokud se to povede je výsledek ohromný, pokud ne, divák zpravidla nepřežije v kině ani do závěrečných titulků. Kdo si na této těžké disciplíně postavil živnost je třeba španělský matador Pedro Almodóvar, to jméno říkám záměrně, protože od prvního záběru je jasné, kde si Tom Ford občas něco vypůjčil, a to platí i o autorovi hudby, který doufám aspoň poslal láhev dobré whisky Alberto Iglesiasovi.

Přiznám se, že jsem předchozí film Toma Forda Single Man viděl a rozhodně mě zaujal, i když ho dosud na stránkách Realfilmu nenaleznete, to ale neznamená, že se k němu časem nevrátíme. Předpokládám ale, že jsou mezi vámi mnozí, kteří ho už viděli, a to buď na plátně nebo na televizní obrazovce, kterou už také v nočních hodinách proběhl.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist