Průvodce sérií Vetřelec

Nejslavnější filmová monstra

Dodnes oblíbená série stále nekončí a jestliže nás naposledy děsil v českých kinech Vetřelec: Covenant, pokračování se připravují. Recenzi posledního snímku si přečtěte v tomto samostatném článku.

alien_covenant_5

Když dostal Ridley Scott možnost režírovat prvního Vetřelce ani ve snu ho nenapadlo, že pokládá základy kulturnímu fenoménu, který změní dějiny kinematografie. Dnes se podíváme na vysunovací čelist krutého Vetřelce a věřte mi, že ve vesmíru nikdo neuslyší váš křik!

Sir Ridley Scott

Nákladní loď Nostromo zaslechne během klidné plavby vesmírným prostorem signály. Kapitán Dallas (Tom Skeritt) rozhodne na neznámé planetě přistát a zkontrolovat, co se děje. Během průzkumu objeví celé pole vajíček. Z jednoho vystřelí organismus ve tvaru lidské ruky a přisaje se jednomu členu výsadku Kaneovi (John Hurt) na obličej. Kapitán rozhodne vzít ho na palubu. Proti tomu ostře protestuje seržantka Ripleyová (Sigourney Weaver). Kapitán už ale rozhodl a i když jsou v klíčovém momentu rozhodovací pravomoci na její straně, další člen posádky Ash (Ian Holm) otevře dveře a napadeného muže vpustí dovnitř. Poté zavře Kaina do karantény. Během několika hodin je zdánlivě v pořádku. Avšak v průběhu společné večeře mu z hrudi doslova vystřelí hnusný cizopasník, který děsivě rychle roste a jde mu o jediné – vyhubit celou posádku.

Scenárista Dan O´Bannon byl odmalička sužovaný nočními můrami, které mu způsobil jeden zdánlivě nevinný televizní odpolední dokument o druhu vos, které bodnutím nakladou do svých obětí vajíčka, které pak slouží jako potrava pro svého líhnoucího se nepřítele.

Sir Ridley Scott - filmografie

Scéna s líhnutím vetřelce z Johna Hurta (Melancholia, Mrtvý muž) byla natáčena v jednom záběru hned 4 kamerami najednou. Zatímco Hurt věděl, co na něm trikaři připravili za zařízení, tak herci neměli ani ponětí o tom, co se bude dít. Po poklidné scéně večeře se herec paralyzovaný bolestí zhroutí na stůl jako při epileptickém záchvatu, načež z jeho útrob vystřelí první sprška krve. Na hercích je vidět šok, ale když vidí, že Hurt pořád nevypadává z role a hýbe se, hrají dál. Teprve po druhém záchvatu z herce doslova vystřelí organismus a herečce Veronice Cartwright skrápí obličej silná krvavá sprcha. Pokud se jí podíváte do očí vidíte v nich skutečný strach a naprostý šok. Však tato scéna patří k těm nejděsivějším momentům, které si kdy promítaly na filmovém plátně. (podívejte se na prodlouženou scénu zde)

Vetřelec režiséra Ridleyho Scotta (1979) vešel do kin s poutavou distribuční kampaní a stal se z něho zasloužený fenomén, při jehož sledování lidé v sále doslova vřískali hrůzou. Film doprovázel dnes již kultovní slogan:,,Ve vesmíru nikdo neuslyší tvůj křik.“ Testovací projekce pro publikum nedopadli příliš dobře, ale nikoliv vinou filmu, ale kinařů, poněvadž měli špatně seřízený zvuk. Na premiéru se čekalo delší dobu a pro začátek se rozhodlo, že se bude Vetřelec promítat ve slavném Grauman’s Egyptian Theatre, kde byly k vidění i modely z filmu. O filmu se rozjela šuškanda, že je to dobře natočený snímek, ale našli se i tací jedinci, kteří jednou zapálili loutku vetřelce, že je to dílo ďáblovo. Kritiky byly smíšené a některé velmi útočně negativní. Filmu se vytýkal řídký děj, který tvůrci kamuflují speciálními efekty.

Jerry Goldsmith

Za geniální hudební a zvukovou kompozicí stojí Jerry Goldsmith. Scott byl v době výroby filmy na začátku kariéry a proslul jako neskutečný prudič, a tak Goldsmithovu původní hudbu nepřijal a použil jeho starší kompozice z filmu Freud a symfonii Howarda Hansona.

Goldsmithův soundtrack se však stal sběratelskou legendou. Houslisty nechal bušit do svých nástrojů dřevěnou částí smyčce a spolupracoval i se stejným instrumentalistou Arthurem Mortonem jako na filmu Přichází satan! Temná a děsivá atmosféra se rozhodně podepíše na samostatném poslechu, takže jestli to tak máte rádi, směle do toho. Mimochodem poslechněte si v našem rozhovoru s Johnem Ottmanem, co si skladatel myslí o prvním Vetřelci. Na trailer se podívejte zde.

Úspěch prvního dílu pochopitelně nemohl nechat producenty dlouho na vážkách a brzy se začalo připravovat pokračování. K němu byl přizván dnes již legendární James Cameron.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist