Průvodce udílením Zlatých palem v Cannes

Nejprestižnější filmová akce se odehrává každý rok touto dobou v Cannes a letošek samozřejmě není výjimkou. Věhlasný festival každý rok udělil své ceny filmům, které často přepsaly filmovou historii, takže se pojďme vydat proti proudu času na slavné vítěze.

Gus Van Sant

Gus Van Sant – držitel Zlaté palmy za drama Slon

Za devět let našeho magazínu jsme se mnoha vítězům Zlatým palem věnovali a jelikož náš retrospektivní článek o Oskarech měl ohromnou čtenost, měli bychom se věnovat i vítězům v Cannes. Nečekejte tedy žádná oskarová dramata, ale opravdovou klasiku.

Rakouský film

Třetí muž – vítěz z roku 1949 – v článku Rakouský film

Filmové ocenění Zlatá palma se ujalo až v roce 1955, ale Velká cena festivalu mezinárodnímu filmu, jak se ocenění jmenovalo předtím, se udílelo už od vzniku festivalu, tedy roku 1939 a dlužno dodat, že jako jeden z prvních držitelů byl i československý režisér František Čáp za film Muži bez křídel s kamerou Jana Stallicha. Je proto docela smutné, že poslední domácí film v oficiální soutěži byly Petrolejové lampy Juraje Herze. Podaří se někdy našemu filmu vrátit na výsluní? Odpovědi možná naleznete v následujícím průvodci.

 

Vítězné filmy oceněné Zlatou palmou v Cannes na RealFilm.cz:

Sladký život (1960)

Zvětšenina (1967)

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist