Zlo s lidskou tváří (2019)

Extremely Wicked 2-14-18-6728

 

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile, režie: Joe Berlinger, scénář: Michael Werwie podle knihy The Phantom Prince: My Life with Ted Bundy od Elizabeth Kendall, kamera: Brendan Trost, střih: Josh Schaeffer, hudba: Marco Beltrami, Dennis Smith, hrají: Zack Efron, Lilly Collins, John Malkovich, Jim Parsons, Haley Joel Osment, James Hetfield

110 minut, 2.39:1, ARRI Alexa Mini, barevný

Film:

Příběh Teda Bundyho je strašlivý a pro někoho až zrůdně přitažlivý. Už je to čtyřicet let, co Amerika seděla přilepená k obrazovkám a sledovala soudní proces s ním. Bundy spáchal minimálně třicet vražd mladých žen, všechny omráčil, brutálně uškrtil a znásilnil, často posmrtně. Jeho krvavý koníček budil hrůzu, přesto se během procesu i po něm stal miláčkem mnoha žen a dívek. Nebyl to žádný odporný podivín a hnusný vrah, Ted Bundy byl okouzlující, vzdělaný a inteligentní krasavec. Díky svému šarmu se vždy snadno seznámil a odvedl svou oběť bez problémů z veřejného baru někam pryč, kde mohli být sami. Dvakrát utekl z vězení, jakoukoliv vinu přes deset let popíral a věřil, že svým odzbrojujícím úsměvem a osobním kouzlem si vedle zástupu zamilovaných žen nakonec nakloní i porotu.

S filmy, které produkuje Netflix to na našem území není tak složité jako v USA. V naší středoevropské kotlině jsme naštěstí pořád zvyklí chodit do kina na filmy, kde nepotřebujeme v každém druhém záběru zeleného goblina, chechtajícího opilého shaolinského mnicha nebo zpívající ansámbl v okázalých oděvech zdobených zlatem a drahými kameny.

 

Netflix je zajímavá platforma pro malé filmy, v americkém měřítku, středněrozpočtové filmy, v evropském měřítku a velkofilmy, v českém měřítku. Zlo s lidskou tváří rozhodně není malý film, je to dobový snímek, byť komorní, hrají v něm známí herci a splňuje všechny kritéria filmové podívané. Není to tedy televizní snímek. To jen k formě filmu.

Extremely Wicked 2-22-18-00754

A nyní k obsahu. Příběh Teda Bundyho již několikrát zfilmován byl. Většinou se jednalo o televizní produkce, ale je také poměrně zásadním inspiračním zdrojem pro film Mlčení jehňátek, kde ovšem spisovatel Thomas Harris realitu rozehrál až do barokních rozměrů. Shodou okolností, není to tak dlouho, co jsem o Bundym viděl na youtube hodinový dokument a režisér filmu Zlo s lidskou tváří, je také úspěšný dokumentarista a kromě tohoto hraného filmu natočil i velice dobře přijatý dokument.

 

Proč se tedy rozhodl natáčet stejnou látku dvakrát? Protože pro hraný film si zvolil jiný úhel pohledu, který je hodně zajímavý. My totiž film nesledujeme z pohledu Teda Bundyho, ale z pohledů jeho partnerky a v druhé polovině filmu vidíme okolnosti i z pohledu jeho druhé partnerky – milenky.

extremely_1

Film Zlo s lidskou tváří by zřejmě v rukou režiséra hraných filmů bylo mnohem větší drama a tvůrce by zřejmě více dokreslil psychopatický charakter Teda Bundyho. Zlo s lidskou tváří je však tím plíživým komorním psychologickým filmem, který vás od úvodního záběru znejistí. Režisér totiž od první scény říká divákovi:,,Myslíte si, že znáte příběh Teda Bundyho? To si jeho přítelkyně nemyslí a žila s ním pod jednou střechou.“ Není to ale tak, že by byl Ted Bundy vedlejší postavou, to rozhodně není. Jde jen o úhel pohledu.

 

Ted Bundy je bezesporu hlavní figurou. Podstatné je, že díky hře s divákem se nedočkáte krvavého thrilleru, jak zřejmě mnozí očekávají. To je zřejmě nejvíc pankáčské rozhodnutí chytrých tvůrců. Ve filmu o jednom z největších moderních masových vrahů neuvidíte žádnou krev a vraždu. To ale neznamená, že se nebudete bát. Budete a dost. Hlavně sami sebe až zjistíte, že je vám toho sympatického kluka vlastně tak trochu líto, ale nebudete vědět proč.

 

Herecky si film krade pro sebe Zac Efron (Pobřežní hlídka, Sousedi), který svůj přestup do charakterních rolí zvládl na jedničku s hvězdičkou. Nikterak nepřehrává a přitom nepůsobí dojmem, že vše sází jen na svou tvářičku. Myslím, že po tomto filmu by se mohl vymanit z rolí nezodpovědného floutka se srdcem na správném místě. Skvěle ovšem hraje také Lily Collins, která je tedy v podstatě titulní postavou. Tato křehká dívka – žena mě nepřestává překvapovat v rejstříku, který dokáže zvládnout. Samozřejmě, když je někdo dcerou Phila Collinse, tak není existenčně vázaný na jakoukoli nabídku a její výběr rolí je přinejmenším pro mě pozoruhodný, zejména tedy její výkon v netflixovském dramatu To The Bone o anorexii. Zajímavé a neotřelé tváře naleznete i ve vedlejších rolích. V roli soudce je báječný John Malkovich, který zde má jednu z nejlepších rolí ve své kariéře za posledních několik let, v roli prokurátora potěší Jim Parsons, ted Sheldon z Teorie velkého třesku a na své si přijdou i fanoušci Metallicy, protože si roli policisty střihl i James Hetfield.

 

Zlo s lidskou tváří není vaším obvyklým thrillerem o masovém vrahovi, a to mu budou jistě mnozí vytýkat. Právě ovšem způsob, jak příběh filmaři prezentují je z mého pohledu tím nejzajímavějším, co film nabídne. A to mě opravdu baví.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist