Bídníci (2012)


anne-hathaway-les-miserables

USA/VB, režie: Tom Hooper, scénář: Claude-Michel Schönberg, Alain Boublil, William Nicholson, Kamera: Danny Cohen, hudba: Claude-Michel Schönberg, hrají: Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Eddie Redmayne, Amanda Seyfried, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen

 

157 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

 

Oskar za herečku ve vedlejší roli (Anne Hathaway), makeup, zvukový mix, nominace na Oskara – nejlepší film, herec v hlavní roli (Hugh Jackman), kostýmy, původní píseň („Suddenly“), výprava

 

Film:

Když bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman – Dokonalý trik,  série X-Men) propustí na podmínku, netuší, že za zády bude mít jako věčný stín posedlého inspektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zloděj zůstane vždy zlodějem a Valjean se zdá být jasným příkladem, zvlášť když pravidla podmínečného propuštění záhy poruší. Jenže Valjeanovi se daří unikat, začne žít pod změněnou identitou, stane se ctihodným občanem a dokonce starostou, jenže ani tehdy není před slídivým Javertem v bezpečí. Po smrti tovární dělnice Fantine (Anne Hathaway), kterou si klade za vinu, se ujme její dcerky Cosette.

bidnici2

Společně s ní pak před Zákonem utíká do anonymity francouzské metropole. Tam na ně po pár letech relativního klidu čeká kromě Javerta i další nebezpečí – ulice bobtnající revolucí, kterou připravují mladí kluci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), se při letmém setkání zamiluje do dospívající Cosette (Amanda Seyfried – Všechny cesty vedou do hrobuVyměřený čas) a ta jeho city opětuje. Kvůli své dceři a jejímu štěstí se Valjean rozhodne riskovat, dokonce se vydá na barikády v předvečer rozhodujícího souboje mezi revolucionáři a armádou, aby z předem prohrané bitvy zachránil Mariuse. Na místě, kde historie napsala jednu ze svých krvavých kapitol, se zároveň odehraje finální souboj mezi ním a Javertem.

 

Příběh muzikálových Bídníků začal v roce 1978, když francouzští skladatelé Alain Boublil a Claude-Michel zahájili práci na muzikálové adaptaci díla Victora Huga. Myšlenka vznikla během Boublilovy návštěvy Londýna. Tehdy ho během sledování muzikálu Oliver! producenta Camerona Mackintoshe – přestože o tom Mackintosh v té době neměl ani tušení – napadlo, že mu postava Artfula Dodgera připomíná Gavroche, dítě ulice, které se v Hugově příběhu přidá na stranu revolučních studentů. Tak se zrodil nápad na jevištní muzikál Bídníci. Boublilovo a Schönbergovo první album vyšlo v roce 1980 a prodalo se ho 260 tisíc kusů. V září toho roku uvedl francouzský režisér Robert Hossein jejich práci na jevišti v představení, kterou v Paláci sportů v Paříži vidělo více než 500 000 lidí.

bidnici3

Asi o dva roky později přinesl maďarský režisér Peter Farago toto album Mackintoshovi, aby zjistil, zda by bylo možné uvést Bídníky na jevišti jako anglicky mluvený muzikál. Mackintosh záhy pochopil, že se jedná o něco výjimečného. Mackintosh chtěl, aby Boublil a Schönberg zůstali klíčovou součástí projektu a do tvůrčího týmu přibyli Trevor Nunn a John Caird s autorem textů Jamesem Fentonem. Fentona později nahradil Herbert Kretzmer, ale Fenton je dále uznáván za to, že vtiskl show určitý tvar a formu. Zbytek je divadelní historie.

 

Bídníci měli premiéru 8. října 1985 v Barbican Theatre, poté byli 4. prosince 1985 přeneseni do Palace Theatre a po 19 letech se 3. dubna 2004 přestěhovali do svého současného domova v Queen’s Theatre. Když 8. října 2006 slavili Bídníci své 21. londýnské narozeniny, stali se nejdéle hraným muzikálem ve světě. Dosud tento rekord držely Cats v londýnském West End. V lednu 2012 překonala produkce na West End další rekord, když oslavila své historické desetitisící představení. Představení muzikálu Bídníci byla jedna z prvních velkých muzikálových show uvedených také u nás a slavila počátkem devadesátých let velké úspěchy. Později se dočkala i obnovené premiéry.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist