Byt (1960)

Nejzdařilejší literární adaptace na filmovém plátně

The Apartment, režie: Billy Wilder, scénář: Billy Wilder a I.A.L. Diamond, kamera: Joseph LaShelle, hudba: Adolph Deutsch, hrají: Jack Lemmon, Shirley MacLaine, Fred MacMurray, Ray Walston, Jack Kruschen, David Lewis

 

125 minut, 2.35:1, 35 mm, černobílý

 

MFF v Benátkách – nejlepší herečka (Shirley MacLaine), Oskar za nejlepší film, režii, scénář, výpravu a střih, nominace na Oskara – nejlepší herec v hlavní roli (Jack Lemmon), herečka (Shirley MacLaine), herec ve vedlejší roli (Jack Kruschen), kamera, zvuk

 

C. C. Baxter (Jack Lemmon – Někdo to rád horké) je úředníček v ohromné pojišťovně a od ostatních stovek, možná tisícovek kolegů se významně liší. Dává totiž k dispozici svůj celkem dobře umístěný byt svým nadřízeným. Sousedi se tak domnívají, že je nenapravitelný sukničkář a Baxter je v tom pochopitelně nechává. Baxterovi učaruje půvabná slečna Kubelíková (Shirley MacLaine – Byl jsem při tom, Walter Mitty a jeho tajný život), která obsluhuje firemní výtah. Věci dostanou poněkud radikální obrat v momentu, kdy se Baxter vrátí z nucené procházky do svého bytu a nalezne tam slečnu Kubelíkovou po sebevražedném pokusu a v kómatu.

Hláška z filmu:

Baxter: Zrcadlo, je rozbité
Kubelikova: Ano, já vím. Líbí se mi tak. Vypadám v něm přesně, jak se cítím. 

 

Trvalo dobrých deset let, než mohl Billy Wilder zfilmovat film Byt, kterým pořádně šlehl do americké morálky. Ani po tolika letech od uvedení snímku, se však nic moc příliš nezměnilo. Ženáči pořád svádí mladé dívky a tvrdí jim, že se rozvedou, zaměstnanci stále dělají úlitby svým šéfům v naději, že jim to přinese kariérní postup a když se o těchto tématech začne hovořit někde v kavárně, tak dotyční vždy ztlumí hlas. Tato témata jsou sice pořád žhavá, ale stále tabu, společenským normativem to pořád není. Naštěstí, pochopitelně.

 

Troufám si tvrdit, že dnes by scénář k tomuto filmu ve studiovém systému neprošel, ale za to by se o něj porvaly kabelové televize a udělaly by z něj minisérii. Ostatně i tato troufalá myšlenka mě přivedla film zařadit do naší oblíbené rubriky Retro&Legendy, která patří k dlouhodobě k nejčtenějším a většina čtenářů jí chápe i jako bernou minci k filmovým návratům.

Nejzdařilejší literární adaptace na filmovém plátně

Geniální tvorbu Billyho Wildera na Realfilmu není třeba příliš představovat, věnovali jsme se mu třeba v těchto článcích a recenzích – Oh, jaký to podivuhodný pár, Nejlepší komedie Billyho Wildera, Někdo to rád horké, Nejslavnější mrchy filmového plátna,  Nejslavnější antikomunistické komedie, Sunset Blvd., ale Byt je film, který se z jeho tvorby přeci jen trochu vymyká. Míchá totiž hned tři žánry najednou – sociální drama, černou komedii a v poslední části filmu i komedii romantickou. Přechody mezi žánry jsou určené jen těm nejlepším filmařům a přestože se o ně pokouší často ambicióznější režiséři, než skutečně jsou, výsledky bývají často nepodařené. V Bytě to však do sebe všechno zapadá, a to především díky Wilderovu satirickému nadhledu a velmi vhodně vybranému castingu.

 

Byt však i přes přítomnost černého humoru, přeci jen vyznívá spíš jako drama s komediálními prvky, než naopak. Film se hrál i v československých kinech, a to od roku 1963. Česká televize filmu obstarala před nedávnem nový dabing, který se však příliš nepovedl. Realfilm snímek Byt vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/


 

Přidat komentář

TOPlist