Dracula (1992)

Dracula (1992)

 

Bram Stoker´s Dracula, USA 1992, režie: Francis Ford Coppola, kamera: Michael Ballhaus, scénář: James V. Hart podle románu Brama Stokera, hrají: Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves, Richard E. Grant, Cary Elwes, Sadie Frost, Monica Belucci

formát: 1.85:1, 35 mm, barevný, délka: 128 minut

Oskar za nejlepší kostýmy, střih zvukových efektů, masky, nominace na Oskara za nejlepší výpravu a řada dalších cen a nominací

Film:

Vlad III. (Gary Oldman) přijíždí ze strašlivé bitvy a zjišťuje, že jeho láska (Winona Ryder) spáchala sebevraždu v domnění, že padl v boji. Strašlivě rozzuřen všechny zabije a stane se prokletým. Od této chvíle se bude celý život potácet na prahu smrti, přesto ho nikdo nemůže zabít.

Na konci 19. století se jistý hrabě Dracula zamiluje do krásné dívky Miny Harker, která je ale už zasnoubena jinému. Dracula začíná hladovět po krvi a je si vědom toho, že našel svou vyvolenou. V cestě mu však stojí prof. Van Helsing (Anthony Hopkins), který se nechce smířit s tím, že samotné zlo se chce zmocnit nevinné krásky.

Literární i filmovou klasiku natočil Francis Ford Coppola a drží se ze všech adaptací nejvěrněji předlohy Brama Stokera. Jeho film je ryze ateliérový, takže se dočkáme nekonvenčních pozadí a zadních plánů, které korespondují s jevištní stylizací díla. To je zároveň největší předností tohoto mimořádného díla. Masky a kostýmy jsou exotické, nikterak nenavazují na tradici 30. let v Hollywoodu nebo německý expresionismus. Ozvláštnění japonskými tvůrci filmu výrazně pomohlo, ačkoli si vybavuji třeba názor mého otce, který byl právě s touto stylizací v době uvedení dost nespokojen. Jeho argument byl, že šel na hollywoodský velkofilm a ne na divadlo. Uznávám, že na jeho argumentu něco je.

Dracula (1992)

Za kamerou stál skvělý kameraman Michael Ballhaus, o kterém Coppola věděl, že zvládne jeho náročné pokyny. Původně chtěl točit film úplně bez postavené scény, využít jen stínů a kostýmů a držet se evidentně vlivu Murnauova Nosferatu. Studio tento šílený nápad pochopitelně okamžitě stoplo a donutilo ho postavit skutečné dekorace.

Coppola tak film, v tomto případě díky zcela kompetentnímu oponentovi z řad studia, připravoval jako vizuálně strhující adaptaci a tomu podřídil i vedení herců. Na plátno chtěl totiž převést skutečné herecké výkony, které si tento příběh žádá a proto všechny herce angažoval na celý film a nikoliv pouze na roli. Na svou dobu velmi vysoký rozpočet 40 milionů dolarů mu to bez problému umožnil. Docílil tak vytvoření divadelního souboru určeného pouze pro tento film. Zvláště Anthony Hopkins si tuto zkušenost velmi pochvaloval a byl to možná i důvod proč se rozhodl emigrovat do USA, kde se necítil tak svazovaný konvencemi a přesně stanoveným textem jako v domácí Anglii.

Dracula (1992)

Scenárista James V. Hart napsal věrnou adaptaci předlohy Brama Stokera pro režiséra Michaela Apteda, který film připravoval jako televizní projekt. Scénář však nějakým způsobem zahlédla Winona Ryder, která ho okamžitě přinesla Coppolovi. Oba spolu tehdy nemluvili, protože slavný režisér odstranil její roli z Kmotra III. Coppola jí nabídl v Draculovi titulní ženskou roli, rozhodl se film režírovat a Apted dostal cenu útěchy, stal se výkonným producentem.

Coppola byl scénářem nadšen, ale jeho pověstný perfekcionismus ho donutil k další akci. Nechal svým hereckým ansámblem číst dva dny nahlas ve zkušebně celý román. Pak dal hercům domácí úkol, že každý může přijít se svou verzí postavy. Díky tomu byl scénář 3x delší a postavy se tak staly přímou úměrou hereckých schopností a kreativity.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist