Průvodce oceněnými filmy v Karlových Varech

MFF v Karlových Varech pokračuje ve své dlouholeté tradici a zdá se, že se po hledání konečně dostal do fáze, kdy se o něm dá říct, že návštěvník přesně ví, co od návštěvy ve Varech očekávat.

filmova_lazen_3

V minulosti jsme už připravili přehledové články o filmech oceněných na prestižních festivalech a na Oskarech a je na čase podívat se aktuálně v průvodci také na oceněné filmy ve Varech. Nebude to výčet úplný, ten naleznete po kliknutí sem, ale nebude to pochopitelně jen strohé heslo.

 

První ročník se konal začátkem srpna v roce 1946 a hlavní cena se jmenuje Křišťálový globus, jež uděluje festivalová porota nejlepšímu filmu od roku 1948.

 

Pád Berlína (1950) byl sovětský velkofilm o dramatických událostech konce války, který je silně protizápadní. Na tomto ideologickém snímku se skutečně nešetřilo a roli Hermanna Göringa hrál Jan Werich.

rozmarne-leto

Rozmarné léto (1968) byla zajímavá adaptace Vladislava Vančury, kterou natočil Jiří Menzel. O filmu více píšeme v režisérově samostatném profilu.

 

Objektivně jedním z nejlepším filmů ve festivalové historii je drama Kena Loache Kes z roku 1970. Sociální drama z prostředí dělnické třídy je příběhem patnáctiletého syna yorkshirského horníka, jehož jediným únikem z nuzného života je přátelství s divokou poštolkou.

 

Stíny horkého léta (1978) režiséra Františka Vláčila podle scénáře Jiřího Křižana také vyhrálo ve Varech. Juraj Kukura ve filmu ztvárnil osamělého farmáře, který se stane rukojmím blíže nespecifikovaných banditů v rozervaných uniformách, jež jsou zjevně banderovci. Film je velice působivým dramatem.

 

Jízda (1995) vyhrála ve Varech, ačkoli tím mezi filmaři způsobila docela kontroverzi. Film Jana Svěráka natočený v rekordně krátkém čase za velmi nízký peníz milion korun vznikal v závěsu za velice drahým filmem Akumulátor I. Road movie o dvou mládencích a jedné dívce, kteří brázdí letní českou krajinu je filmem své doby s povedenou hudbou.

Přehlédnuté filmy

Můj růžový život (1997) je belgická tragikomedie o chlapci, který zjišťuje, že spíš než tatínkova košile mu je bližší maminčina halenka. O filmu jsme psali v tomto článku.

Amelie_3

Amélie z Montmartru (2001) je dodnes nejúspěšnějším filmem z Karlových Varů a je naprosto nepochopitelné, že tento film nemohl najít festival, kde by byl odprezentován vzhledem ke jménu režiséra a vysokým nákladům. Střelený snímek hýřící vizuálními nápady a Audrey Tatou v životní roli je dnes respektovanou mezinárodní klasikou. Mimochodem naleznte ho v naší aktuálně připravované knize Slavná románská klasika.

A

Křižáček (2017) je naprosto netypický český film s Karlem Rodenem, který sice hejtovala česká kritika, ale rozhodně by neměl zapadnout. O filmu si přečtěte více zde.

Přidat komentář

TOPlist