První podání v Karlových Varech představí slibné režiséry

Karlovy Vary se nezadržitelně blíží a už známe i hlavní hosty festivalu. Festival však proslul zejména schopností vyhmátnout slibné talenty. Bude mezi nimi i někdo ze sekce První podání?

První podání 2019 Švýcarsko Sestry _01

První podání 2019 Švýcarsko Sestry _01

Novináři už měli možnost vidět na tiskové projekci filmy zástupců Lucemburska a České republiky, ale První podání má i další zajímavé krátké příspěvky. Připomeňme si, že spolupořadatelem této etablované festivalové sekce je nadnárodní organizace European Film Promotion (EFP). Karlovarský festival je díky zaměření na mladé tvůrce pro EFP skvělým místem k propagaci režisérů a jejich absolventských filmů. Zásluhou národních filmových institucí, které nominují nejzajímavější talenty ze svých zemí, a finálního výběru uměleckého ředitele MFF KV Karla Ocha spolu s programovou koordinátorkou Annou Purkrábkovou, se První podání osvědčilo jako důležitá platforma k objevování nových evropských filmařů. Iniciativa EFP je podporována programem EU Kreativní Evropa – Média a příslušnými členy EFP.

Pátý ročník spolupráce EFP s festivalem představí mladé filmaře a jejich díla veřejnosti, odborníkům a médiím během čtyřdenního programu od 30. června do 3. července. Deset vybraných tvůrců letos čeká diskuze s mentorem a filmovými odborníky z nejrůznějších odvětví. Prostřednictvím těchto aktivit si mohou vytvořit mezinárodní síť kontaktů a získat další podporu pro realizaci svých profesních plánů. V tomto ohledu je velmi prospěšná nová spolupráce EFP s platformouFestival Scope, stejně jakodlouholeté partnerství s hlavním mediálním partnerem Variety a mediálními partnery Cineuropa, Film New Europe a Fred Film Radio.

Jedním ze dvou tvůrců oceněných studentským Oscarem za rok 2018 je švédský režisér Jonatan Etzler, který získal zlatého studentského Oscara za svůj svěží nepředvídatelný thriller o úzkosti dospívajících, sociálních sítích a slávě Připravte se. Jeho maďarský kolega István Kovács byl oceněn bronzovým studentským Oscarem za drama o válkou rozervaném Sarajevu Obléhání. Mnoho ocenění posbíral rovněž snímek Babiččin miláček z Bosny a Hercegoviny, v němž Irfan Avdić vypráví příběh mladého Alema, jehož život je rozpolcen mezi snahu vymanit se ze zdánlivě nekonečné chudoby a péči o babičku. Světovou premiéru bude mít během MFF KV český zástupce Lun Sevnik (původem ze Slovinska) se svým filmem Hra – jeho protagonisté, šestnáctiletí kamarádi Boris a Hugo, založí video kanál s živým vysíláním a ohlásí, že v následující hodině spáchají sebevraždu. Sourozenci Leah a Theo žijí sami se svou babičkou na odlehlé farmě. Smutná událost nečekaně obrátí jejich život vzhůru nohama ve filmovém dramatu Poslední děti ráje německé režisérky Anny Roller.

První podání 2019 Česká republika_HRA

První podání 2019 Česká republika_HRA

Signe Birkova z Lotyška ve svém filmu Říkali mu Chaos Bērziņš o únosu mimozemšťany a okouzlující odbornici na UFO pozoruhodným způsobem využívá futuristickou výpravu a experimentální prvky. Eileen Byrne, rodačka z Lucemburska, studovala film ve Velké Británii a Lucembursku. Ve snímku Dotkni se mě zkoumá zátěž, kterou na vztah klade rakovina. Slovenský filmař Gregor Valentovič představí svůj absolventský film Kid o zachování přátelství i v případě, že se životní cesty rozdělí. Jorge Cadenaj původem z Kolumbie studoval film v Buenos Aires a Ženevě, jeho filmy byly k vidění na mnoha prestižních festivalech, včetně Berlinale. Ve filmu Sestry pomocí vzpomínek ze svého dětství vytváří fiktivní příběh dvou sester s cílem ukázat devastaci přírody zapříčiněnou uhelným dolem. Problémy životního prostředí se zabývá také britská režisérka Natalie Cubides-Brady ve snímku Až za severním větrem, hybridním dokumentu o skotské jaderné elektrárně, která je vyřazena z provozu.

Sekci První podání podporují tyto členské organizace EFP: Association of Filmmakers of Bosnia & Herzegovina, British Council, Czech Film Center, German Films, Film Fund Luxembourg, Hungarian National Film Fund, National Film Centre of Latvia, Slovak Film Institute, Swedish Film Institute a Swiss Films.

Přidat komentář

TOPlist