Sir Alfred Hitchcock

Alfred Hitchcock

 

U příležitosti vydávání filmů sira Alfreda Hitchcocka už i na trafikových DVD a uvádění filmu Psycho v českých kinech Vás zvu na malou ochutnávku do mistrovy kuchyně vybraných pochoutek.

Pokud budeme chtít, nalezneme v souvislosti s naší domovinou a Sirem Alfredem Hitchcockem pár sympatických souvislostí. Byl to právě Hitchcock, kdo obsadil do jedné z hlavní rolí svého filmu plavovlasou Anny Ondrákovou, hvězdu českého filmu, kterou tam nechal i poté, co se zjistilo, že ve zvukovém filmu hovoří nesrozumitelnou angličtinou a rozhodl se jí nepřeobsadit. A Kim Novak (pro koncesionáře České televize Kim Nováková) v hlavní ženské roli mistrova nejslavnějšího opusu Vertigo? Jméno prozrazuje mnohé. Obě dámy měly bezesporu štěstí a obě byly blondýny a to měl mistr moc rád.

Alfred Hitchcock

Žádný jiný filmař neukázal ve studiové produkci tolik obsesí a fetišů jako Alfred Hitchcock. Staly se dokonce jeho tradičním filmovým motivem. Mel Brooks to ve své slavné filmové parodii na Hitchcockovy filmy High Anxiety (1977) maximálně přehnal, ale vysloužil si za to od mistra bednu značkového šnapsu. Fetišisté, transvestité, sadisté, frotéristé, ale především voyuéři, to jsou oblíbení zástupci zvrhlé sexuality, které mistr ke zděšení tehdejších strážců morálky ukazoval na velkém plátně. A diváci se radovali.

Alfred Hitchcock začínal s režií již v éře němého filmu a řada filmových historiků se dušuje, že již tehdy byly vidět jisté náznaky pozdějšího mistrova charakteristického rukopisu. Je to otázka, protože několik filmů z rané éry jsou nepřístupné veřejnosti v soukromých archivech. Hitchcock natočil několik desítek celovečerních filmů. V jeho filmografii nalezneme filmy špičkové, velmi dobré nebo ,,jen“ dobré , ale vždy významné. Největší poctou je skutečnost, že i po dlouhé době nepřestávají bavit.

Nemá smysl se zde rozepisovat o celé mistrově filmografii, ale rád bych zde uvedl svůj soukromý subjektivní výběr toho nejlepšího.

Rebecca (1940)

Rebecca (1940) vznikla podle románové předlohy Daphne Du Marier se skvělým Laurencem Oliverem a Joan Fontaine. Mladá žena se provdá za bohatého vdovce a odjede s ním na jeho obrovské rodinné sídlo, kde se dozví o tajemných událostech spojených se smrtí ženy svého muže, ale především se setká s hodně ujetou služebnou. Film Rebecca je držitel 2 Oskarů ze nejlepší film a černobílou kameru a zcela jistě patří mezi nejvíce kopírované filmy všech dob. Koncept červené knihovny a dávného tajemství je dodnes velice působivý. Hitchcock zde umně pracuje s atmosférou a především výpravou. Dodnes film nabízí skvělou a napínavou zábavu.

Suspicion (1941)

Film Suspicion (Podezření – 1941) je i po letech mnohovrstevnatý příběh s odvážnými dialogy a skvělými hereckými výkony. Stydlivá dívka Lina (Joan Fontaine) se zamiluje do okouzlujícího playboye Johnnieho (Cary Grant) za kterého se i přes tichý nesouhlas svého otce vdá. Majetkové rozdíly a novomanželovo tajemné chování jí navede k myšlence, že se jí snaží sprovodit ze světa. Suspicion začíná jako komedie mravů, ale po úvodní expozici začne dostávat mrazivý nádech. Ze sympatického rošťáka se začne klubat chladnokrevný kalkulátor. Cary Grant, kterého publikum zbožňovalo právě v rolích odrzlých spravedlivých milovníků však Hitchcockovi nedovolil jít až na dřeň svého temného charakteru a paradoxně právě to filmu hodně pomohlo. Ve filmu rovněž uvidíte slavnou scénu se sklenicí mléka, kdy se Lina i diváci domnívají, že jí v ní manžel přináší jed. Za zmínku stojí i brilantní hudba slavného skladatele Franze Waxmana.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist