Vosí hnízdo: X-Men se zadrhly

Studio Fox a Disney/Marvel polykají hořkou pilulku, o které si myslely, že bude sladký bonbon. Vlajková loď obou studií šla o víkendu ke dnu.

vosi_hnizdo

Série X-Men patří k trvalkám. Comicsové předlohy jsou populární po celé dekády a filmová série započatá v roce 2000 byla spolehlivým strojem na peníze. Za sérii jsou od počátku zodpovědní manželé Donnerovi, tedy režisér původního Supermana s Marlonem Brandem a jeho žena, v podstatě hollywoodská šlechta.

 

Jako režisér a později i producent se k projektu připojil Bryan Singer, který z X-Men udělal zrcadlo společnosti a z mutantů menšiny, za jejichž práva stojí bojovat. Hnutí me too Singera profesionálně zlikvidovalo, ačkoli i bez jeho společenské angažovanosti by vlastně vůbec nevzniklo. Neměli bychom zapomínat, že X-Men byli miláčkové diváků i kritiky, kteří se ještě v letech 2000, 2003 a 2014 skláněli nad Singerovou schopností předložit většinovému publiku chytrý blockbuster s humanistickým poselstvím.

X-Men-Dark-Phoenix-Cast

Letošní X-Men a je škoda, že to novináři nenapíší, jsou jen stínem původních X-Menů. X-Men totiž nikdy nebyli bezduchou zábavou a tato série nikdy nebyla pod managementem Disneyho. Až doteď. Jak se ukazuje, filmaři neměli možnost natočit to, co chtěli. Studia Fox a management Disneyho navíc velký projekt svěřilo naprosto nezkušenému režisérovi, jehož hlavní zásluha byla, že nebyl obviněný z žádných rasistických nebo sexistických výroků z twitteru. Ano, až v takhle bizarní době žijeme. A nechci nikoho obviňovat, že to bylo účelem, ale po průšvihu natáčení Fantastické čtyřky je celkem jasné, že zkušený režisér se takovému nejistému podniku nemůže upsat.

 

Inu, stalo se. A dopadlo to tak, jak se předpokládalo. Vina za ztrátu 100 milionů dolarů, která je už teď jasná se nyní bude házet bezesporu na nezkušeného režiséra a marketingová oddělení. Ukazuje se ale, že značka X-Men stále táhne, protože televizní seriál nejeví známky opotřebovanosti. Na samostatné X- Men teď ale na pár let můžeme zapomenout. Jestli se objeví příště, tak už jako hláškující frajeři u skutečného Marvelu. Ještě že máme původní filmy, které stárnou mnohem pomaleji, než se předpokládalo.

Přidat komentář

TOPlist