Začíná filmový festival v Karlových Varech

V západočeském lázeňském městě začíná jediný áčkový festival v České republice a jako hlavní hvězda jej ozdobí skvělá rusovlasá herečka Julianne Moore.

daleko-do-nebe

Jak na RealFilmu poznáme, že se blíží festival ve Varech? Podle mailu plného tiskových zpráv a pozvánek, nabídek rozhovorů, tiskových informací. V newsletterech z ostatních médií pak dostáváme spoustu dalších mailů, u kterých mi chybí jedna malá drobnost – filmy. Chápu, že pro mnohé je festival příležitost k setkání a zajímá je, kde se dobře najíst a napít a kde zapařit, ale přeci jen jsme filmový web, tak se zaměřme na film.

Pojďme si připomenout kariéru Julianne Moore. Podle půvabné legendy studio Warner Bros během testovacích projekcí legendárního Uprchlíka vyhovělo divákům, že role dětské doktorky na chicagské pohotovosti patří k nejvýraznějším a producenti si najednou nepřehlédnutelné zrzky začalo všímat. Vzápětí po Uprchlíkovi jí byla nabídnuta hlavní role s Hughem Grantem v romantickém filmu Devět měsíců o mladém páru čekajícím dítě, ale zároveň jí začali obsazovat významní režiséři jako Steven Spielberg, Todd Haynes nebo bratři Coenové. Připomeňte si její filmy u nás na RealFilmu v těchto recenzích. – Potomci lidíDaleko do nebe, Děcka jsou v pohodě, Bláznivá, ztracená láska, Big Lebowski.

Václav Marhoul_natáčení (c) Jan Dobrovský

Václav Marhoul_natáčení, vpravo Vladimír Smutný (c) Jan Dobrovský

Další cenu, kterou festival udělí je cena pro českého kameramana Vladimíra Smutného, jehož filmová tvorba je skutečně úctyhodná. V současnosti se podílí na Marhoulově válečném dramatu Nabarvené ptáče.

Festival ve Varech bohužel nemá tu sílu přitáhnout světovou premiéru významného filmu, a to ani evropského. V čem naopak své přednosti má jsou debuty, spolupráce s centry amerického nezávislého filmu, ať už se jedná o instituty založené Robertem Redfordem nebo Richardem Linklaterem a menší filmové formy. Zde si připomeňte náš článek o sekci První podání, která je highlight festivalu, ačkoli není mediálně tak zajímavá. Je mít ale na paměti, že právě z této sekce se líhnou talenti současného světového filmu. Právě Vary pomáhaly k nastartování kariéry Thomase Vinterberga nebo Baltasara Kormákura.

Festival ve Varech je každopádně vhodnou příležitostí zhlédnout výrzané tituly národních kinematografií, které v distribuci už zřejmě neuvidíte. Pokud máte rádi italské filmy, tak jich ve Varech uvidíte hned několik a samozřejmě se budou promítat i filmy české.

spalovac_mrtvol_main_bild

Tipem RealFilmu je restaurovaný film Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze.

Přidat komentář

TOPlist