Zmizení (2013)


prisoners_1

Prisoners, USA, režie: Denis Villeneuve, scénář: Aaron Guzikowski, kamera: Roger Deakins,
hudba: Jóhann Jóhannsson, hrají: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Maria Bello, Viola Davis, Terrence Howard, Melissa Leo, Paul Dano

153 minut, 1.85:1, ARRIRAW, barevný

Nominace na Oskara – nejlepší kamera, Cena amerických kritiků – nejlepší herecký ansámbl

Film:

Snímek Zmizení, v originálním názvu Prisoners, si dodnes drží na serveru metacritic index 74. Film jsme viděli již na novinářské projekci před filmovou premiérou, jenže kvůli jiným pracovním povinnostem jsme nemohli zůstat do konce. Až si tedy tento film pustíte, pochopíte, proč jsme dodrželi nepsaný kodex recenzenta a recenzi nezveřejnili, ačkoli kolegové v některých periodikách na novinářských projekcích do konce někdy také nezůstávají a recenze přesto publikují.

Manželé Doverovi (Hugh Jackman a Maria Bello) si žijí spokojeným středostavovským životem, mají krásné děti a fajn kamarády Birchovi (Terrence Howard a Viola Davis) téměř za sousedy. Při jedné odpolední party u Birchů se děti, jak už to bývá zvykem, mezi sebou přetahují a během chvilkové nepozornosti se jim rodiče nevěnují. Když se vrátí Doverovi domů zjistí, že jedno jejich dítě chybí, a to samé se ukáže i u Birchů. Pološílený otec Dover uvidí na ulici zaparkovaný přívěs, ale nikoho v něm.

prisoners2

Večer už je to jasné. Děti zmizely oběma párům. Jejich případ dostává na starost zdánlivě netečný policejní vyšetřovatel Loki (Jake Gyllenhaal), který s přibývajícími minutami řeší nejen případ, ale i nezvladatelné zoufalé rodiče. A pak je tu ještě Alex (Paul Dano), mladík s IQ tak nízkým, že je na něj policie krátká.

Přiblížit jakýkoli zvrat po expozici snímku se rovná připravit diváka o momenty nečekaných překvapení. Na druhou stranu, ačkoli jsem pachatele odhalil v první třetině snímku, slyšel jsem od řady kolegů recenzentů, že je závěrečné odhalení překvapilo, takže to může jít na vrub skutečnosti, že už jsem thrillerů asi viděl už opravdu dost. Musím ale říct, že když jsem film napodruhé v klidu opravdu dokoukal, zůstalo mi po jeho sledování chvění v žaludku, takhle sugestivní snímek se totiž ani v rámci žánru příliš často neobjevuje a kromě herců je třeba vychválit zajímavého kanadského režiséra Denise Villeneuva, kterému do hlavy tedy rozhodně vidět nechci. Vzpomeňte i jeho další filmy – Požáry , Příchozí, Nepřítel , Sicario, Blade Runner 2049 )

 

prisoners3

Kromě Hugha Jackmana (Dokonalý trik,  série X-Men, Bídníci) a Jaka Gyllenhaala (Zkrocená hora, SlídilZdrojový kódLáska a jiné závislostiDonnie DarkoPrinc z Persie) se ve Zmizení představí i další hvězdní herci Viola Davis (Hacker, Pochyby), Maria Bello (Dějiny násilí, Děkujeme, že kouříte), Terrence Howard (Miluj souseda svého, Iron Man) a Melissa Leo (Fighter, Tři pohřby Melquiada Estrady). Je třeba však sdělit potenciálním divákům, že snímek obsahuje velmi intenzivní násilné scény a v některých momentech je téměř na hranici snesitelnosti se na film vůbec dívat, a to už je film oproti původnímu režisérskému záměru pokrácený.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist