Brooklyn (2015)


2K3A8709.jpg

Velká Británie/Irsko/Kanada/Belgie, režie: John Crowley, scénář: Nick Hornby podle knihy Colma Tóibína, kamera: Yves Belanger, hudba: Michael Brook, střih: Jake Roberts, hrají: Saoirse Ronan, Domhnall Gleeson, Emory Cohen, Jim Broadbent, Julie Walters

 

107 minut, 1.85:1, ARRI Alexa, barevný

 

BAFTA – nejlepší film, Nominace na Oskara – nejlepší film, herečka v hlavní roli (Saorsie Ronan), adaptovaný scénář

 

Film:

 

Irská přistěhovalkyně Eilis (Saoirse Ronan) přijíždí v padesátých letech minulého století do Brooklynu, zanechává za sebou milovanou starší sestru a matku. Počáteční stesk po domově rychle zmizí, i díky hodným lidem z katolické farnosti, ale hlavně když se na jedné tancovačce zamiluje do mladého italského imigranta Tonyho (Emory Cohen). Její navrácenou chuť do života ale brzy zhatí zprávy z domova, kam se Eilis musí vrátit a Eilis je nucena volit mezi dvěma zeměmi a dvěma muži z opačných konců světa.

brooklyn_2

Filmů o irských imigrantech jsme už viděli mnoho a možná i to je důvod, proč jsem tomuto snímku tak dlouho odolával. Důvod, ale proč tento film vidět, je jednak zjevně zdařilá knižní předloha, výborný scénář Nicka Hornbyho, strhující herecký výkon Saoirse Ronan a výborná režie Johna Crowleyho, jehož jméno bude dobré si do budoucna zapamatovat.

 

Brooklyn byl natočen podle úspěšné knihy z roku 2009 a vlastně hned poté se měl začít točit. Od začátku se počítalo do hlavní role s Rooney Mara, na jejíž účast také producenti sehnali i potřebné finance, jenže čas letěl a Mara měla stále více závazků. Na konkurzu se tehdy objevila i Saoirse Ronan, která se režisérovi moc líbila, ale na roli mu i producentům připadala příliš mladá. Věkem, nikoli zkušenostmi, protože při pohledu na její filmografii je třeba smeknout pomyslný klobouček – Grandhotel Budapešť, Pokání, Útěk ze Sibiře.

brooklyn_3

Jenže v momentě, kdy tvůrci sehnali konečně nějaké větší peníze a mohli začít točit, tak Rooney Mara neměla čas. Saoirse Ronan navíc vyzrála natolik, že už byla do hlavní role přesvědčivá. Náhoda tak sehrála šťastnou roli, protože tato souhra okolností nakonec filmu opravdu moc pomohla.

 

Nikdo nepochybuje o tom, že 50. léta v Irsku byla z ekonomického hlediska zoufalá. Hrozivá nezaměstnanost, průmysl veškerý žádný a společnost velmi tradicionalistická. Tento film ale není primárně sociálním dramatem, i když sociální nóta hraje ve filmu velmi důrazně, ale spíš jde po rysech lidské povahy, o lásce, touhách, zkrátka o hledání mušky jenom zlaté – tedy štěstí.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist