Creepshow (1982)


Creepshow_2

Creepshow, USA, režie: George A. Romero, scénář: Stephen King, kamera: Michael Gornick, hudba: John Harrison, hrají: Hal Halbrook, Ed Harris, Ted Danson, Stephen King, Leslie Nielsen,

115 minut, 35 mm, barevný

Film:

Musel bych se zapírat, abych v naší rubrice Retro&Legendy vynechal kultovní film Stephena Kinga, a musel bych se skrývat, kdybych vynechal právě Creepshow. Kultovní film mistra horroru sice nevznikl podle jeho knihy, ale King k němu vymyslel scénář. Jedná se o povídkový film a ačkoli tvůrci trojky Anabelle nepřiznali očividnou inspiraci, dokázali tím, že patří k těm snímkům, ke kterým je dobré se občas vrátit. Film režíroval George A. Romero.

Vše začíná o Halloweenu. Dýňová maska v okně a otec ječí na svého syna ať okamžitě přestane číst ty příšerné horrorové komiksy Creepshow. Nakonec mu je v rámci výchovy hodí do popelnice. Fouká větřík, komiks se otevírá, kamera se přibližuje a začíná se odvíjet první příběh.

Den otců

Rodina se opět po roce sešla s novým členem. Dcera se totiž vdala. Matka mu začne vyprávět strašidelný příběh o své tetě, jež zabila svého muže, jelikož zabil jejího přítele. Bylo to o dni otců, když ho „křoustla“ do hlavy popelníkem. Teta jezdí každý rok na den otců na rodinnou sešlost, aby se podívala na otcův hrob, který je na zahradě rodinného domu. A to i tentokrát. Spílá na náhrobek. Jenže…

creepshow_1

Osamělá smrt Jordyho Verilla

Maine. Mentálně retardovaný farmář (Stephen King) nalezne meteorit zabořený do země. Odnese si ho domů a posléze s hrůzou sleduje, jak obrůstá trávou!

Zaplaveno přílivem

Harry (Ted Danson) ječí na Richarda (Leslie Nielsen), kam se ztratilo jeho děvče. Ten mu slíbí, že jí uvidí. Naloží ho do jeepa a odveze na pláž, kde ho pod pohrůžkou zastřelením pistolí donutí zakopat se tak, aby mu čouhala jen hlava. Zděšený Harry tak udělá. Richard mu řekne, že až přijde příliv doporučuje zadržet dech. Odjede domů a spokojeně si přehraje nahrávku, jak utopil Harryho děvče. Čas plyne. Večer ho však čeká nepříjemné záhrobní překvapení.

creepshow_3

Bedna

Henry je neustále buzerován svou manželkou Wilmou, která však chce, aby se jí říkalo Biilie. V nedaleké škole najde školník bednu a k nálezu volá profesora Stanleyho. Když bednu otevřou, vyleze z ní agresivní zubatá opice a školníka sežere. Následně i dalšího muže. To Stanleyho řádně rozhodí a běží za Henrym. Ten jej uspí a napíše Wilmě dopis, aby přišla do školy. A ona tam opravdu přijde. Uskuteční Henry své sny o její vraždě?

Blíží se k tobě

Pan Upson Pratt je povahově velmi špatný člověk. Navíc chce mít vše přísně septické. Přesto se kolem něj pohybují švábi a on je nelítostně likviduje chemicky i fyzicky. Přesto je jich stále více a více. A jednou, při výpadku proudu, to se jich objeví tisíce a tisíce a všichni si míní pana Pratta podat…

Creepshow je zábavné pásmo bizarních povídek podle fiktivního comicsu z pera samotného mistra napětí Stephena Kinga. Film při rozpočtu 8 milionů dolarů vynesl v kinech v době premiéry hned 22 milionů. Tenhle film jsem viděl na videokazetě jako svatý grál někdy v patnácti a možná mám trochu zkreslený pohled po letech, ale řadu scén z filmu si dodnes pamatuji. Mimochodem Leslie Nielsen je v tom filmu výborný.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

creepshow_poster

Přidat komentář

TOPlist