Ingmar Bergman: Život sám

Pokud se podíváte na seznamy nejlepších režisérů světa, nikdy tam nebude chybět. Jeho invenční postupy, důraz na technickou dokonalost, zobrazování života bez přibroušených hran, to vše vedlo k nejvyšším oceněním, které může nějaký filmař vůbec získat. Vydejte se s námi na fascinující cestu génia, pábitele i mistra logických řešení – Ingmara Bergmana.

bergman_1

Odhalování osobnosti Ingmara Bergmana pochopitelně nemůže být námětem pouze jednoho článku, natož článku profilového. Musíme však vycházet z toho, že pro většinu čtenářů je jeho osobnost nepopsaný list založený v paměti, na který budeme teprve psát první drobné poznámky. Samozřejmě, že už si dnes můžete přečíst v rubrice Retro&legendy o filmech Šepoty a výkřiky a Podzimní sonáta, ale režisérský profil u něj dosud nenaleznete, a to je při příležitosti pětileté existence Realfilmu jistě důvod k nápravě.

Ingmar Bergman se narodil 14. července 1918 v Uppsale ve Švédsku a pocházel z rodiny protestantského pastora (jeho dětskou autobiografií je skvostný film Fanny a Alexandr). Právě proto je otázka víry v Boha v jeho díle spojovací nití, ale jeho skutečný názor nám zůstane i přes řadu osobních postojů zveřejněných v různých rozhovorech pochopitelně odepřen.

Bergman svůj život a dílo popsal v několika skvěle prodávaných knihách, ostatně dodnes patří k nejpřekládanějším švédským autorům všech dob. Jeho knihy jako skvostná autobiografie Laterna magica nebo filmové povídky dle jeho scénářů jsou rovněž hodnotnými a velmi čtenými díly krásné literatury.

Jelikož se Bergman nikdy netajil svými myšlenkami, ať už psaním deníků, četných rozhovorů s médii, které sloužily zároveň i jako psychoterapie, víme o jeho životě skutečně dost. Na druhou stranu mnoho událostí v jeho životě je velmi diskutabilních a skandálních. Bergmann nežil v žádné slonovinové věži a jeho gigantický úspěch ho předurčil v životě ve vyhnanství.

V roce 1936 byl na výměnném pobytu v Hessensku, kde uviděl na vlastní oči vystoupení Adolfa Hitlera, kterého dle jeho vlastních slov velmi zaujalo. Při vydání jeho pamětí, kde tento zážitek zmínil, vyvolalo jeho vyjádření ve Švédsku celospolečenský skandál. Ostatně nebyl to první ani poslední velký průšvih v rodném Švédsku, kterému slavný filmař čelil.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Přidat komentář

TOPlist