Kořist (2019)


CRAWL

Crawl, USA, režie: Alexandre Aja, scénář: Michael Rassmussen, Shawn Rasmussen, kamera: Maxime Alexandre, střih: Eliott Greenberg, hudba: Max Aruj, Steffen Thum, hrají: Kaya Scodelario, Barry Pepper, Ross Anderson, Anson Boon

87 minut, barevný

Film:

To je tak, milé děti. Když vás tatínek vozí každé ráno na plavání na Floridě, může se vám to dost hodit. Můžete mít sportovní stýpko a necálovat milion korun ročně za školné, ale hlavně, až vám zatopí barák přívalový déšť a tornádo vyplaší všechny aligátory v okolí, budete potřebovat ve vašem zatopeném sklepě plavat zatraceně rychle.

Nadějná plavkyně Haley Keller (Kaya Scodelario) není sebevrah. Do uzavřené zóny na Floridě, která se připravuje na jeden z největších hurikánů za posledních pár desítek let, se vypravila jen kvůli tátovi (Barry Pepper). Ten se snažil na poslední chvíli zabezpečit svůj dům, ale už měl být z oblasti dávno evakuovaný, přesto se neozývá. Haley ho najde v už částečně zaplaveném sklepě, v bezvědomí a těžce zraněného.

Než ho stačí odtáhnout do relativního bezpečí, připomenou se nezvaní hosté, kteří jejímu otci to zranění způsobili. Stoupající hladina vody totiž výrazně rozšířila loviště zdejších aligátorů, kteří jsou poměrně hladoví a zvědaví. Situace je vážná a poměrně beznadějná. Hurikán udeřil naplno, sklep se plní vodou a Haley je jasné, že bude záhy čelit volbě, zda se utopit nebo nechat sežrat při pokusu o záchranu.

CRAWL

Sam Raimi je v horroru něco jako král Midas. Když točí sám, lidi řvou hrůzou a často i smíchy. Když točí Alexandre Aja lidé hrůzou doslova omdlévají. Můj táta, jenž tento žánr nesnáší ovšem u Ajova horroru Hory mají oči uznal, že to je famózně natočené. Raimi je respektovaný producent, jehož filmy vydělaly mnoho miliard dolarů a Ajovy se samostatně příliš produkčně nedaří. Jejich spojení budí od počátku docela nadšení. A vyšlo to?

Vyšlo, bojte se a pořádně. Aja navíc do filmu dodává hodně černý humor, ale jen tak trošku. Rozhodně to není černá komedie, ale poctivá řezničina s tak hutnou atmosférou, kterou tenhle sympatický Francouz umí jako málokdo. Mimochodem Aja je syn respektované francouzské filmové kritičky, kterou jeho kariéra upřímně děsí víc než jeho filmy.

Kořist má fantasticky udělanou výpravu a je úplně jedno, že se netočilo na Floridě, ale v daňově zajímavém Srbsku. Srbští filmaři ve štábu, kteří jistě hojně vystudovali i pražskou FAMU nám sice klasicky přetahují kšefty, ale to už tak prostě je. U nás místo Hollywoodu točí třeba Íránci. Světový film je zkrátka Babylon s nečekanými vazbami.

CRAWL

Hlavní roli si střihla pro mě neznámá Kaya Scodelario, ale vy kdo sledujete seriál Skins, jistě víte odkud se tahle sympatická a sebejistá krasavice vyloupla. A je výborná. Troufám si tvrdit, že se nám tady zrodila hvězda a jsem zvědav, jak se filmu povede v kinech a v čem se představí příště. Tátu si střihnul Barry Pepper, který má pech na výběr rolí, jež neodpovídá jeho ohromnému talentu. A přitom to po Zachraňte vojína Ryana vypadalo tak slibně.

Scénář má tah na bránu a přesně odpovídá traileru. U horroru Smrt ve tmě to skvěle fungovalo – slepý válečný veterán honí děcka ve sklepě, tady aligátoři honí tátu s dcerou ve sklepě. Uragán a povodeň jsou vítaným bonusem v tomto žánrově precizně natočeném kousku.

Kořist není letní jednohubkou, to budou dozajista jeho pokračování, protože nepředpokládám, že by zůstalo u jednoho filmu, jak je v Hollywoodu zvykem. Ostatně Paramount chce horrory pořádně rozjet, jak už jsem psal u Řbitova zvířátek. Vzít si do stáje Sama Raimiho a Aju byl skvělý tah nejen pro Paramount, ale i fanoušky. RealFilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí všem fanouškům horrorového žánru.

PS: Aligátoří svačinka u večerky je geniálně natočená.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Korist_plakat

Přidat komentář

TOPlist