Lino Ventura – Ital v Paříži (2018)

THE MEDUSA TOUCH

Francie, Lino Ventura, la part intime, režie: Philippe Kohly, účinkují: Lino Ventura, Micheal Audiard, Brigitte Bardon, Jean Gabin, Bourvil

 

53 minut, barevný a černobílý, HDTV

 

Film:

 

K stému výročí narození natočila společnost Arte France televizní medailon Lina Ventury – Ital v Paříži. Snímek odvysílala Česká televize a ještě pár dní je v i-vysílání České televize.

 

Lino Ventura patří k nejúspěšnějším hercům starého kontinentu a byť se narodil v Itálii, většinu života prožil v Paříži nedaleko slavných ateliérů. Když jsme v minulosti dělali kvízy mezi fanoušky RealFilmu, překvapilo mě, jak málo dnešních třicátníků-čtyřicátníků Venturu nezná. To je velká chyba, protože jeho odkaz je velkolepý a řadu jeho filmů naleznete v námi připravované knize Slavná románská klasika.

 

Působivý francouzský dokument nejde ani tak po výčtu všech Venturových filmů, ale zaměřuje se na podstatu Lina Ventury, jaký byl člověk, jak pracoval a pomocí archivních materiálů, ale i novějších interview (mluvících hlav) sledujeme fascinující portrét zřejmě jediné velké hvězdy, která neměla agenta.

garde-a-vue-1981-02-g

Venturův příběh je fascinující. Byl to velký samorost, nikdy se herectví neučil a znal své limity, přesto uchvátil miliony diváků a kromě Francie byl obrovská hvězda také v Itálii, Kanadě, Německu, Švýcarsku, Rakousku a pochopitelně i v tehdejším Československu. Začínal jako zápasník v řecko-římském stylu, kde vydělával velké peníze a prosadil se díky snaživému castingovému režisérovi. Jeho první velké angažmá byla malá role ve filmu s Jeanem Gabinem a Ventura, tehdy velmi nejsitý, vtrhl na plac a požádal asistenta režie o schůzku s Gabinem. Zatímco první asák odmítl, druhý ho bez remcání k velké hvězdě dovedl. Gabin měl nováčkovi údajně podat ruku, usmát se a říct:,,Ahoj, kolego, jak se máš?“ V ten moment začalo jedno z nejopravdovějších přátelství u filmu vůbec. Věc vskutku nevídaná.

 

Ventura se prosadil v roli málomluvných chlápků v kriminálním a později v akčním a dobrodružném žánru. Hereckých vrcholů měl hned několik, zejména ve filmech režisérů Roberta Enrica, Jeana Pierra-Melvilla a José Giovanniho, o kterém se ve filmu dozvíte neskutečné souvislosti.

 

Dokument o Venturovi je výborně natočený televizní medailon a jediné, co mě mrzí je, že ho ČT, stejně jako v případě Delona nepříliš přesvědčivě nadabovala. Na Artu si myslím české titulky nevadí.

Filmy Lina Ventury na RealFilm.cz:

Dotek meduzy

Svědek

Přidat komentář

TOPlist