Nejslavnější šílení vědci

Nejslavnější šílení vědci

 

Cesta do pekla je dlážděná dobrými skutky. Šílení vědci ostatně nikdy nečiní zlo účelně, ale vždy bezděčně. Realfilm Vás zve do laboratoří nejšílenějších vědců, kteří se kdy objevili na filmovém plátně.

Přestože by se možná slušelo začít Victorem Frankensteinem nebo Dr. Caligarim, musíme Vás odkázat na naše předchozí žánrové průvodce filmu a to konkrétně na – Nejslavnější filmová monstra, Průvodce filmovými sci-fi I, II, III, Nejslavnější trikové filmy.

Nejslavnější šílení vědci

Začneme opravdu těžkým kalibrem. Který z vědců vůbec položil základní kámen své perverzní vědy? Přeci Dr. Jeckyl a nebo ještě lépe, jeho úchylné alter ego Pan Hyde. Notoricky známý příběh z pera Roberta Louise Stevensona dráždí filmaře již po desetiletí. Jak by také ne. Dr. Jeckyl se po požití vlastního séra mění v Pana Hydea, šílence, co se nezastaví před ničím. Famózní adaptace z roku 1931 natočená Robertem Mamoulianem obsahuje dodnes řadu překvapivých technických postupů. V hlavní roli se tehdy objevil Fredric March. S přibývajícími lety vzniklo bezpočet adaptací filmových a televizních, možná si vzpomenete na Mary Reilly, kdy šíleného Jeckyla ztvárnil typově odpovídající John Malkovich.

Nejslavnější šílení vědci

Jedním z nejzajímavějších šílených vědců filmového plátna je Dr. Moreau, který pochází z literární předlohy důležitého autora sci-fi Huberta G. Wellse. Dr. Moreau na zdánlivě pustém ostrově úspěšně provozuje svůj genetický experiment, kdy kombinuje člověka se zvířaty. Jeho zmutované dětičky připomínají antické kentaury, ovšem vzhledem k tomu, že ostrov je evidentně v subtropickém pásmu kombinuje lidi spíše s divokými šelmami než s koňmi.

Na plátně se Ostrov Dr. Moreau objevil hned třikrát. Poprvé se s ním velmi slušně vypořádal ve své době béčkově hodnocený Erle C. Kenton ve filmu Ostrov ztracených duší (Island of Lost Sounds, 1933). V roli Dr. Moreau se objevil fantastický herec Charles Laughton (jeho brilantní režijní opus Lovcova noc máme v rubrice Retro a legendy).

Nejslavnější šílení vědci

Podruhé se s ním zajímavě vypořádal spíše televizní režisér Don Taylor (režisér pokračování Přichází satan! s názvem Damien: Omen II.) a do hlavních rolí obsadil skvělého Burta Lancastera a jeho protihráče ztvárnil Michael York, který mě svým zvláštním obličejem vždy přišel spíš jako Moreaův experiment. Díky skvělým maskám Stana Winstona se dá přežít i poslední nevydařená adaptace jinak spolehlivého Johna Frankenheimera, kde šíleného doktora ztvárnil Marlon Brando v parodii na n-tou na sebe sama. Na druhou stranu právě posledně zmiňovaný remake jsem viděl ve špičkové kvalitě v dřívějším kině Broadway a byl to skutečný zážitek, jenže bylo mi sladkých patnáct a to už je přátelé, nějaký ten pátek!

Nejslavnější šílení vědci

Stejný rok jako Ostrov ztracených duší se na plátno dostal také vydařený film Jamese Whalea Neviditelný muž (Invisible Man). Příběh úchylného neviditelného vědce terorizujícího klidnou vesnici je dodnes velmi napínavý a působivý. Hlavní roli ve filmu ztvárnil Claude Rains. Klasický příběh, také od H. G. Wellse se dočkal na plátně řady variací. Mou nejoblíbenější je Muž bez stínu (2000) od Paula Verhoevena s mým sympatickým jmenovcem Kevinem Baconem.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist