Průvodce zajímavými italskými horrory

Italské horrory jsou po dlouhých letech opovržení respektovaným filmovým žánrem a dokazují tak, že i tzv. béčkové filmy mohou promlouvat do filmové historie.

Na úvod je třeba říct, že v současnosti dokončujeme rukopis nové knihy o filmových klasikách Slavná románská filmová klasika, kde se budeme zabývat stovkou nejzajímavějších románských filmů, které vznikly u italských a francouzských tvůrců a stranou pochopitelně nezůstane ani tvorba horrorová. V dnešním průvodci si připomeneme filmy a hned na úvod je třeba říct, že se zmíníme i o snímcích, jež ve vznikající knize nejsou a jedním dechem je třeba dodat, že v době premiéry je československá kina neuváděla.

la mascera del demono

La Maschera del Demono – Ďábelská maska (doslovně ovšem Maska démona) je filmový debut italského režisérského titána Maria Bavy. Film je inspirován povídkou Vij od Gogola, která si našla cestu na plátno hned několikrát a pokaždé vždy velmi zajímavě. Ďábelská maska je teprve třetí horrorový film italské kinematografie a objektivně patří k horrorovému rodinnému stříbru.
Úvod filmu – jednoho z nejcitovanějších hororů všech dob – představuje rafinovanou hru režiséra s divákem. Pomocí kamery se nás tvůrce snaží přesvědčit, že jsme to právě my, koho zavádí na popravčí hranici ve středověkém městečku v Moldávii. Skupinka vesničanů v čele s hrozivým inkvizitorem se pokouší upálit mladou čarodějnici. V okamžiku, kdy hranici začne stravovat oheň, nebe se zatáhne a déšť uhasí plameny. Divák uvězněný pod titulním mučícím nástrojem, originální to masky, může pokračovat dál.

Horror Tmavě červená (Profondo rosso) Daria Argenta z roku 1975 patří zejména v anglosaském světě, ale pochopitelně i Itálii k uznávaným horrorům. V hlavní roli se objevil britský herec David Hemmings, kterého dobře znáte z klasiky Zvětšenina. To jistě není náhodou, protože hlavní hrdina v jeho podání je anglický pianista, který se snaží vyřešit záhadu vraždy sousedky – vědmy pomocí obrazu, jenž se mu zacyklil v hlavě a o kterém si myslí, že povede k dopadení vraha.

suspiriaor

Vynechat nesmíme ani horror Suspiria Daria Argenta, a to nejenom originál z roku 1977, ale i remake Luca Guadagniho z roku osmnáct. O obou filmech jsme psali v samostatných článcích. Suspiria se odehrává v taneční škole, kterou vedou nadpřirozené bytosti a oba filmy jsou skutečně nezařaditelné a zároveň klenotem horrorového žánru. Mám velkou radost, že i americká teoretická filmová obec vzala Daria Argenta na milost a v posledních měsících se dočkal uznání, který si podle mého soudu zaslouží.

cannibal_holocaust

Celosvětovým fenoménem roku 1980 je snímek Cannibal Holocaust režiséra Ruggera Deodata, který minimálně z mého okolí spousta lidí nedodívala do konce. A proč, milí čtenáři? Protože se jim z filmu jednoduše obrátil žaludek. Film je mimochodem dodnes zakázaný hned ve 33 zemích! Přestože konzervativní teoretici film označují za přinejmenším sporný, má i své výrazné zastánce v podobě třeba Eli Rotha. A zároveň je třeba dodat, že bez tohoto filmu by nevznikla Záhada Blair Witch a horrorový subžánr tzv. found footage. Film je o štábu filmařů, kteří se dostanou nas stopu kanibalů a hádejte, co se stane.

Může být stříkání krve, vydloubávání očí a plísní pokrytí zombies uměleckým dílem? Na tuto otázku odpověděl film Lucia Fulciho Brána do záhrobí z roku 1981. Mladá žena se v tomto brutálním snímku snaží zprovoznit starý hotel v Louisianě a rozpoutá nebývalý koloběh brutálního násilí, kde se divák bude koupat v krvavé lázni.

O filmu Dellamorte Dellamore se říká, že se jedná o poslední velký italský filmový horror. Autorem filmu je Michele Soavi a popisuje příběh hrobníka Francesca Dellamora (Rupert Everett), který má drobný problém. Jeho svěřenci po týdnu vstávají z hrobu. Přistupuje k tomu racionálně, pošle je podruhé na onen svět. Zvrat nastane po milostném dobrodružství s ženou, kterou svede na hrobě jejího mrtvého manžela. Ten ovšem vstane z hrobu a svou stále živou milou pokouše. Krvavý horror s prvky černočerného humoru může začít.

reklama světová klasika

Koupit ZDE ↓Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

PŘIPRAVUJEME SLAVNÁ ROMÁNSKÁ FILMOVÁ KLASIKA

Přidat komentář

TOPlist