Spielberg (2017)


steven_spielberg_main_bild

USA, režie: Susan Lacy, kamera: Ed Marritz, Sam Painter, střih: Deborah Peretz, účinkují: Steven Spielberg, Martin Scorsese, Richard Dreyfuss, Bill Butler, John Williams, J. J. Abrams

 

147 minut, barevný

 

Film:

 

Celovečerní dokument Spielberg je fascinujícím příběhem člověka, jehož filmy znají skoro všichni na této planetě. Minimálně tam, kde jsou kina, televize a internet. O životě Stevena Spielberga si přečtěte v našem rozsáhlém dřívějším profilu, který pravidelně aktualizujeme o recenze na nové filmy, protože Spielbergovo dílo ještě rozhodně není uzavřené. A s tím počítá i tento špičkový televizní dokument HBO.

 

Autorka Susan Lacy je držitelkou čtrnácti cen Emmy a natočila dokumenty třeba o Janis Joplin nebo Jane Fonda. Spielberg už v době svého uvedení vzbudil na amerických obrazovkách zaslouženou pozornost.

steven_spielberg_jaws

Dokument není chronologický v otázce filmů, dokonce nezahrnuje ani všechny filmy, ale spíš se zaměřuje na Spielbergovu osobnost a jeho osobní vklady do filmů. Takto o Spielbergovi dosud nikdy nikdo netočil a musím říct, že režisérka Lacy ze Spielberga dostala informace vpravdě nevídané. Dozvíme se o jeho vztahu s otcem, který byl hojně citovaný recenzenty a kritiky, ale nyní se také konečně dozvíme i názor jeho otce.

 

Nejsou to ale jen názory v rodině, ale i názory na společenská témata, podnikání, přístup k životu. Spielbergovy odpovědi jsou fascinující a neškodí ani postřehy jeho kolegů, kteří mu samozřejmě vzdávají hold, ale není to laciné patolízalství.

 

Dokument Spielberg je důležitým filmem o důležitém filmaři. Nemusíte souhlasit s jeho názory, nikdo vám to nevnucuje a dokonce nemusíte ani souhlasit s jeho činy a postoji, ale určitě stojí zato si je vyslechnout a zamyslet se nad nimi. Spielberg je člověk nad jehož názory se vyplatí zamyslet. RealFilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

Přidat komentář

TOPlist