Spolujízda (2019)


Dave Bautista as Vic and Kumail Nanjiani as Stu in “Stuber.”

USA, Stuber, režie: Michael Dowse, scénář: Tripper Clancy, kamera: Bobby Shore, hudba: Joseph Trapanese, hrají: Kumail Nanjiani, Dave Bautista, Iko Uwais, Natalie Morales, Betty Gilpin, Jimmy Tatro, Mira Sorvino

94 minut, barevný

Film:

Nesmělý řidič Uberu Stu (Kumail Nanjiani) touží po pětihvězdičkovém hodnocení od svých zákazníků a tak se snaží udělat vše pro jejich maximální pohodlí a naprostou spokojenost. Od milého úsměvu, nekonečné trpělivosti až po bonbóny zdarma. Ale když mu do auta nastoupí nevrlý obrovský chlap jménem Vic (Dave Bautista), zjistí, že úsměv a trpělivost na něj zrovna nezabírají. A bonbóny už vůbec ne.

Z nerudného pasažéra se vyklube tajný policajt, který má zrovna po oční operaci, a tak nemůže řídit auto. Na cestu do akce, na jejímž konci by mělo být dopadení drogového dealera, si proto poněkud netradičně objedná právě Stuův Uber. Tím začíná jejich neuvěřitelná bláznivá spolujízda, kdy se nejistý Stu chtít nechtíc postupně zapojuje do Vicovy policejní akce. Zpočátku mu nahrazuje jeho nejistý zrak, ale jak akce nabírá obrátky, přebírá iniciativu a stává se pro tento den postrachem celého podsvětí. A pětihvězdičkové hodnocení a úsměvy už příliš neřeší. Ale možná bude Vic nakonec patřit mezi jeho nejspokojenější pasažéry a pomůže Stuovi vylepšit skóre.

Spolujízda je akční komedie, která přiznaně kráčí ve šlépějích Křižovatky smrti (Rush Hour), Smrtonosných zbraní, 48 hodin a vzpomněl jsem si i na Komando v souvislosti s muskulaturou Davea Bautisty. Duo Nanjiani a Bautista má výbornou chemii bez které tento žánr prostě nefunguje, o čemž se přesvědčilo duo Chris Pine a Tom Hardy v akční komedii Tohle je válka. Velkým a příjemným překvapením je také návrat oskarové Miry Sorvino!

_SA97027.ARW

Nečekejte nic jiného, než oddechovku s ultradrsnými hláškami a humorem z protikladů malý snědý citlivý Pákistánec a velký …Kdo je vlastně Bautista? Nanjiani mu v jedné scéně říká:,,Já jsem malej černej a ty seš velkej běloch.“,,Nejsem běloch.“,,No ty vypadáš, že seš rasovej mix všech hromotluků, který maj společný to, že jsou všichni děsně oškliví.“ Hlášky v této komedii jsou povedené, nejsou opsané a nejsou tak sprosté jako třeba u stejně žánrových Drsňaček. Je to vítaná změna, protože poslední léta byly všechny tyto komedie postavené na pořádně hrubém humoru. Ne, že by ve Spolujízdě nebyly vulgarismy, ale je jich tam méně, než je obvyklé. Spolujízda je ovšem nepřístupný film.

Násilí ve Spolujízdě je sice v osmdesátkovém stylu, ale hrdinové nejsou nostalgičtí páprdové. Jsou to postavy dnešní doby a Nanjiani do filmu přináší svěží vítr stand up komika a pro mě je stejný objev jako ve své době Eddie Murphy. Je to také velice dobrý herec, který pobaví už jen tím jak se dokáže podívat. Jeho snaha být za drsňáka je osvěžující a není trapná.

Film je jedna velká reklama na elektromobily a službu Uber, ale ekologický náboj filmu bych tvůrcům nezazlíval. Ostatně sám třídím odpad a dokonce jsem zdarma pomáhal na dětském dni Dnu země. Reagují na dnešní dobu a i z přiznaných sympatií dokážou vykřesat v závěru krásný vtip, který rozesměje celé kino.

Spolujízda je hra s žánrovými klišé, která svým stylem navazuje na filmy jako Jump Street 22. Je to stejně jako zmíněný film ptákovina, ale všichni vědí v čem hrají a ví, že tento film sice nevyléčí všechny bolesti světa, ale dovolí zapomenout na všední starosti. V tom je Hollywood jednička a za sebe musím říct, že jsem rád, že Fox natočil komedii, která si dělá legraci ze všech těch superhrdinů v pláštěnkách a bizarních kovových, ale spíš plastových směšných kostýmech. Spolujízda je parádní letní zábava zejména pro pánské publikum, ale pobaví se i drahé polovičky. Tohle je překvapivě i povedený date movie.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Spolujizda_plakat

Přidat komentář

TOPlist