Charakter a ikona Steve McQueen

ři pohledu na současné filmy se nelze zbavit dojmu, že éra klasických hvězd je nenávratně pryč. Těch herců, kteří dbají o kvalitní mainstream je dnes zoufale málo. Dnes se podíváme na Stevea McQueena.

Bullittův případ (1968)

Stevea McQueena z Realfilmu již velmi dobře znáte. Psali jsme o něm již několikrát v rámci průvodců a v rubrice Retro a legendy jsme měli skvělý film Bullitův případ. Jeho poznávacím znamením byla pohledná tvář, velmi výrazné modré oči a takový sex appeal, že divačky po celém světě omdlévaly a muži chtěli být jako on. Jako obvykle si představíme několik vybraných filmů, které charakterizují jak jeho osobnost, tak jsou naprosto příznačné pro jeho hereckou kariéru.

V roce 1960 jde do kin film režiséra Johna Sturgese Sedm statečných (The Magnificent Seven), který je remakem filmu Sedm samurajů Akira Kurosawy(viz Slavná světová filmová klasika) jen s tím zásadním rozdílem, že děj je umístěn na Divoký západ. Hlavní postavou snímku je pistolník Chris (Yul Brynner), který přijme zakázku na ochranu jedné mexické vesnice a k tomu účelu se mu podaří sestavit jednolitý tým ze skupiny zabijáků. Předpokládám, že není mezi vámi příliš mnoho diváků, jež by tento film neviděli, ale pro úplnost ostatní stateční jsou Steve McQueen, Horst Buchholz, Charles Bronson, Robert Vaughan, Brad Dexter a James Coburn. Hlavního padoucha pak ztvárnil legendární herec Eli Wallach. Kromě skvělého soundtracku a zajímavě propracovaných postav film zaujme skvělou hudbou a velmi svižným tempem. Snímek se stal komerčním hitem, ale pro režiséra zřejmě jeho největší noční můrou. Z pánů v hlavních rolí se vyklubaly nesnesitelné primadony, kteří se na natáčení upřímně nesnášeli.

O tom, že problém zjevně nebyl ve Steveu McQueenovi svědčí skutečnost, že režisér John Sturges ho obsadil do hlavní role svého dalšího ansámblového snímku, který se stal respektovanou klasikou. Film se jmenuje Velký útěk – The Great Escape a dále v něm hrají James Coburn, Richard Attenborough, Charles Bronson nebo James Garner. Film je rekonstrukcí skutečné události, kdy skupina britských a amerických válečných zajatců utíká ze zajateckého německého tábora. Princip zůstává stejný jako u Sedmi statečných – každá postava je silný charakter a představuje určitý typ lidské povahy. Steve McQueen dostane ve filmu zcela jednoznačně prostor pro hlavní roli, přestože má minimum textu. Velký útěk měl ohromný komerční úspěch a zcela jistě posloužil v některých scénách jako inspirační zdroj pro Singerovu Valkýru.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist