Chlapectví (2014)


Boyhood_Reel01_12.5_121013_VT01_LRA01_[4]_0001

Boyhood, USA, režie a scénář: Richard Linklater, kamera: Lee Daniel, Shane F. Kelly, střih: Sandra Adair, hrají: Ellar Coltrane, Lorelei Linklater, Ethan Hawke, Patricia Arquette

 

166 minut, 35 mm, 1.85:1, barevný

 

Stříbrný medvěd za nejlepší režii na MFF v Berlíně, Oskar za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Patricia Arquette), nominace na Oskara – nejlepší film, režie, scénář, herec ve vedlejší roli (Ethan Hawke)

Film:

Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe.

 

Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před úsvitem, Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat.

Year+2+DSC_0150

Natáčení filmů, klidně i velkých rodinných ság, trvá obvykle několik týdnů a někdy se vyhlásí pauza kvůli natočení záběrů se střídáním ročních období, které náhodou nemá kameraman ve své obrazové bance. Stárnutí herců se pak řeší výměnou hereckých představitelů nebo maskérskými úpravami. Samozřejmě, že jedinci jako Francois Truffaut nebo Sylvester Stallone ve svých ságách nechávají stárnout své alter ego v několika po sobě jdoucích filmech, ale Richard Linklater šel ještě dál. Jestliže Helena Třeštíková natáčí časosběrné dokumenty, tak Linklater natočil časosběrný hraný film. Těžko existuje těžší východisko než toto.

 

Projekt byl zahájen v roce 2002 a natáčel se až do loňského roku. Linklater musel vsadit na to, že šestiletý kluk, kterého najde, s ním bude chtít to dvanáctileté dobrodružství absolvovat (mimochodem právě u Třeštíkové v dokumentech řada lidí natáčení přerušila), že dospělí herci si každý rok najdou okénko v diářích, i když jsou to kamarádi, že se najde filmový producent bláznivý natolik, že bude dobrovolně sypat peníze do projektu, jehož výsledek je víc než nejasný. „Nejen že jsem se sám rozhodl učinit krok do neznáma, ale musel jsem přesvědčit celou řadu lidí, že vyrazili se mnou a celou tu dobu nezakolísali,“ vzpomíná režisér.

Year+2+IMG_0902

Podporu získal Linklater od firmy IFC, jejíž prezident si projekt od začátku zamiloval i přes poněkud netypické požadavky, o filmu se nesmělo po celou dobu jeho vzniku informovat. Každý rok se tak natáčely vždy 3-4 natáčecí dny, ke kterým Linklater průběžně dopisoval scénář podle aktuálních témat, takže děti vyrůstají se ságou Harryho Pottera, vzpomínají na aktuální filmy a právě tato chytrá a velmi jednoduchá konstrukce diváka navádí i přes chybějící a obvyklé titulky typu o 2 roky později, O 5 let později atd. Další potíží bylo to, že v branži se nepíší smlouvy na práci na projektu po dobu 12 let. Linklater se tak musel spolehnout na dobrou vůli a přátelství svých kolegů a kamarádů. Další důvod proč je tento projekt naprosto ojedinělý.

 

Největším úkolem bylo nalézt šestiletého chlapce, kterého zachytí po dalších 12 let až do jeho maturity. Kdo odhadne v malém klukovi, že ho bude bavit natáčení filmu a celou snahu nepošle do kytek? Během castingu si vybral kluka z texaského Austinu Ellara Coltranea, jehož oba rodiče jsou umělci a Linklaterův instinkt byl neomylný. Ellar se mu od začátku jevil jako budoucí umělec. Zvláštní to muselo být také v tom, že Coltrane sice hrál ve filmu respektovaného režiséra, ale nesměl o tom nikde mluvit a dokonce nikdo ani v jeho okolí netušil, co pár dnů v roce dělá. Je docela zajímavé ho dnes poslouchat, když si začátky natáčení vůbec nevybavuje. Ostatně vy si pamatujete, co jste dělali tři dny, když vám bylo šest?

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist