Gagman Mel Brooks

Mel Brooks

Jestliže pro špičkového hokejistu je vrchol kariéry trofej z olympiády, mistrovství světa nebo NHL, pak pro člověka pohybujícího se v šoubyznysu jsou vrcholy Oskar (za film), Grammy (za hudbu), Tony (za divadlo) a Emmy (za televizní práci). Seznam lidí, kteří všechna tato ocenění získali je zatraceně krátký a jestliže si k tomu připočtete, že člověk, který je získal se celý život věnuje komedii a ne tragédii napadne mě jediný – Mel Brooks.

Pokud se vysloví jeho jméno, možná se vám hned nevybaví nějaký konkrétní film, ale až dočtete zjistíte, že je vám jeho tvorba důvěrně známá, ať už přímo nebo zprostředkovaně.

Mel Brooks se narodil jako Melvin Kaminsky ve známé čtvrti New Yorku Brooklynu 28. června 1926. Za druhé světové války sloužil v Africe v US Army jako pyrotechnik, kde likvidoval miny před tím, než prošla pěchota. Sranda to asi nebyla, ale skutečnost, že můžete kdykoliv vybuchnout vám asi trochu pomíchá s hodnotami.

Mel Brooks

Mel Brooks se po návratu z války začal věnovat velmi těžké profesi a to stand-up comedy. A byl v tom tak dobrý, že si ho brzy všimla televize a on začal psát komické skeče i druhým. Dobrého bydla se držel bez přestávky po celých dvacet let a v šedesátých letech byla jeho tvář důvěrně známá všem Američanům holdujícím televiznímu humoru. Jeho parodické skeče a postavy dodnes inspirují, vzpomeňme bohužel nepříliš povedeného Dostaňte agenta Smarta, který vychází z raného programu Mela Brookse.

Jak se však ukázalo malá obrazovka Brooksovi nestačila. Těžko říct, jestli je to jeho 165 centimetrů vysokou postavou (,,Oh, já nejsem pravej génius. Jsem skoro génius. Řekl bych, že jsem krátkej génius. Radši bych byl ale vysokej a normální, než krátkej génius.“) nebo tím, že se po nevydařeném prvním manželství oženil s filmovou hvězdou Anne Bancroft (paní Robinsonová v Absolventovi – ,,Mám krásnou a talentovanou ženu, která vám povznese ducha jenom tím, že se na vás podívá.“) a snažil se jí imponovat. Buď, jak buď jeho filmovým debutem se stal film Producenti (1968).

Mel Brooks

Možná si vybavíte jeho remake s Umou Thurman, ale jeho původní verze s Genem Wilderem a Zero Mostelem bylo něco tak neuctivého, že to řadě lidí vyrazilo dech. Neúspěšný divadelní producent Max Biyalistok financuje své divadelní propadáky tím, že spí s obstarožními bohatými paničkami. Jeho účetní Leo Bloom o průšvizích v podnikání ví a snaží se mu pomoct. Víc hlav víc ví a proto dostanou geniální nápad, že napíší tak stupidní hru, která se stane zaručeným propadákem. Vyberou od investorů spoustu peněz, které neutratí a až nastane poprask po premiéře utečou s rozdílem. Adaptují hru Jaro pro Hitlera, angažují všehoschopné herce a začnou si mnout ruce nad tím, jak to skvěle vymysleli.

Mel Brooks se v ničem nenechal omezovat. V jednu chvíli nechal balet formovat do podoby hákového kříže (film byl v Německu dlouho zakázán), Židy ve filmu ukázal jako pomatence (sám je polský Žid – už chápete, kde čerpá své vtipy Sacha Baron Cohen?), do písní zařadil neuvěřitelné rýmy -,,Don´t be stupid, be a smarty. Come and join the Nazi Party!“ a kultovní hlášku Achtung Baby použila skupina U2 jako název svého pozdějšího alba. Film byl dokončen a výsledný sestřih ukázán nezávislému producentovi, který ho financoval. Jeho odpověď byla jasná. ,,Tohle do kin nepustím.“ Mel Brooks věděl, že přestřelil, ale vzdát se nechtěl. Zavolal tedy Peteru Sellersovi, který odmítnul ve filmu původně hrát, zda by se na to alespoň nepodíval.

Sellers uspořádal opulentní večírek a o půlnoci film pustil. Lidé řvali smíchy a Sellers zavolal producentovi, že má absolutní trhák a ať laskavě odhodí předsudky a film dá do distribuce. První film a Mel Brooks dostal Oskara za nejlepší scénář, jeho kamarád Gene Wilder byl na Oskara nominovaný a snímek sklízel uznání od kolegů filmařů a novinářů po celé Americe. O mnoho let později Brooks film přepsal na muzikál a uvedl ho na Broadway. Muzikál se stal obrovským hitem a sesbíral prestižní ceny Tony. Pokud ho toužíte vidět, je v licenci uváděn v Hudebním divadle Karlín v Praze (nevím jestli ještě teď). Mel Brooks sám říká, že je jediný Žid, který díky Hitlerovi vydělal jmění a v každém svém filmu má minimálně jednu parodickou hlášku na tohoto válečného zločince.

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist