Kill Bill vol. 1 (2003) a Kill Bill vol. 2 (2004)

Quentin Tarantino

Kill Bill, USA, režie a scénář: Quentin Tarantino, kamera: Robert Richardson, hudba: RZA, střih: Sally Menke, hrají: Uma Thurman, David Carradine, Vivica A. Fox, Darryl Hannah, Lucy Liu, Michael Madsen a Samuel L. Jackson

Vol. 1 – 111 minut, 2.39:1, 35 mm, barevný a černobílý

Vol. 2 – 137 minut, 2.39:1, 35 mm, barevný, černobílý

Film:

V roce 2003 se měla odehrát premiéra tříhodinového filmu Kill Bill, který měl evokovat atmosféru nejslavnějších kung – fu filmů v tarantinovském popkulturním obalu. Díky producentům Matrixu, kteří rozdělili své dva poslední filmy na dvě části dostal Tarantino od Weinsteinů možnost udělat totéž se svým filmem a vznikly tak dva díly jednoho filmu, které jsou sice stejné, ale zároveň je každý odlišný a je velmi dobře, že byly odděleny. Divák by totiž přišel přinejmenším o hodinu filmu, protože film má dohromady čtyři hodiny a čtvrt. Toto obchodní rozhodnutí vyneslo jen na vstupenkách 180 milionů dolarů.

Kill Bill vol. 1. vypráví pět kapitol ze života Nevěsty (Uma Thurman). Nevěsta je na nácviku vlastní svatby střelena do hlavy otce svého zatím nenarozeného dítěte Billem. Upadá na čtyři roky do kómatu, z kterého se probere, aby se pomstila svým vrahům. Nejprve vyřídí první členku speciálního hadího komanda Vernitu Greenovou (Vivica A. Fox) a pak šéfku tokijské mafie O-Ren Ischii (Lucy Liu), na kterou si musí pořídit speciální meč od Hattory Hanza (Sonny Chiba). Přitom je pořád v patách Billovi, kterého, ale v celém filmu neuvidíme. Slyšíme pouze jeho hlas.

Nejslavnější revenge movies

Kill Bill vol. 2. začíná před masakrem. Nevěsta se jde podívat ven, aby uviděla člověka, co hraje na flétnu, je jím Bill (David Carradine). Konečně ho vidíme. Je to muž s uhrančivým hlasem a exotickým vzezřením. Z Billa hned cítíme něco velmi nebezpečného, což se nám po chvíli potvrdí, když se před kostelem objeví čtyři zabijáci. Poté příběh pokračuje, když musí Nevěsta vyřídit Budda (Michael Madsen), což je Billův bratr a poté i Elle Driverovou, zabijáka s jedním okem (Darryl Hannah). A přitom ještě v tradici kung – fu žánru musíme absolvovat pro další vyprávění zcela nezbytný výcvik u mistra Pei-Meie (Gordon Liu). Ve finále se pak Nevěsta dostane do rezidence, kde bydlí Bill. A přichází na řadu to, co slibuje název filmu – Kill Bill.

David Carridine Kill Bill Vol 2

Kill Bill je samozřejmě plný popkulturních odkazů. Nelze nevzpomenout ikonickou žlutou morkářskou koženou bundu, kterou oblékla Uma Thurman. A nebyl by to Tarantino, kdyby neopisoval, respektive nevzdával poctu. Poprvé tuto bundu totiž ve filmu oblékl samotný mistr bojového umění Bruce Lee. Tarantino měl o hlavní hvězdě od počátku jasno a jako Billa chtěl legendárního Warrena Beatyho. Ten ale odmítl odcestovat do Číny a někdo Tarantinovi připomněl Davida Carradine, legendární televizní hvězdu Tarantinova mládí ze seriálu Kung Fu. Carradine byl nabídkou nadšený a Tarantino exotickému herci upravil scénář na tělo. Napsal mu tak bezesporu jeho nejslavnější roli.

Nejslavnější revenge movies

Quentin Tarantino odpovídá na otázku proč trénoval kung-fu společně s herečkami filmu Kill Bill?

 Asi takhle: celý život koukám na kung-fu filmy a teď by všechnu zábavu měly vyžrat jenom holky? Ani náhodou! Přece nebudu poslouchat, jak nadávají na to, o čem jsem já celý život snil. Vždycky jsem se chtěl naučit bojová umění. Ne opravdová, realistická bojová umění – filmová bojová umění.

Quentin Tarantino odpovídá na otázku, jak dělal animovanou sekvenci v Kill Bill.

Neumím moc kreslit, takže jsem jí nemohl režírovat tak, jak se to dělá obvykle. Nemohl jsem ani nakreslit storyboardy. Takže jsem to zkrátka rozepsal. Napsal jsem detailní scénář téhle sekvence, záběr po záběru, každý detail. Pak jsem se sešel s animátory a během asi šestihodinové schůzky jsem jim to nejen vysvětlil, ale i předehrál. Takže přesně věděli co chci, a pak už to šlo jako na drátkách.

kill_bill_4

Troufám si tvrdit, že Kill Bill je naprosto výjimečný film, který diváka usadí svým vizuálním stylem a pokud přistoupí i na suverénní autorské myšlenky Quentina Tarantina, je dnes jednoznačně kultovním filmem. Má totiž všechny potřebné atributy – příběh, akci, stylovou hudbu a potřebný nadhled. Film si na sebe slušně vydělal, takže se Tarantino opět nepohřbil do stínu Pulp Fiction, jak by mu celá řada jeho odpůrců přála. Film slavil velké úspěchy u generace, kterým je film určený a to na MTV Movie Awards.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist