Největší sentimentální příběhy filmového plátna

Romantický film je dnes synonymem pro romantickou komedii, ale kinematografie ve své historii nabídla řadu (malých) velkých nestárnoucích romancí.

Doktor Živago (1965)

Mistrem velkofilmů se David Lean nestal přes noc. Jeho první filmy byly obrovské komerční hity, protože dokázal zahrát na sentimentální romantickou strunu. Jeho schopnost natočit velkofilm a přitom jímavý sentimentální film má svůj pomník ve velkofilmu Doktor Živago, románové adaptaci Borise Pasternaka, který byl až do nedávna v Rusku zakázán.

muz_a_zena

Jedním z vrcholů sentimentálních příběhů filmového plátna je Muž a žena režiséra Clauda LeloucheJeanem-Louisem Trintignantem a Anouk Aimée, který vzbudil ve své době senzaci a dodnes je inspirací pro spoustu filmařů. Rodiče dvou dětí se seznámí v penzionátě, kde se jejich potomci právě nachází. Anne (Annouk Aimée) a Jean-Louis (Jean-Louis Trintignant) mají za sebou tvrdé rány osudu. Oba jejich partneři zahynuly za tragických okolností. Anne se bojí navázat nový vztah, protože se bojí, že ve svém srdci ještě nenašla místo pro nového partnera. Ten se však nevzdává. On je testovací jezdec a automobilový závodník, jehož žena spáchala sebevraždu a ona filmová skriptka, která oplakává smrt svého milovaného citlivého kaskadéra, jehož nebezpečné povolání se mu stalo osudným.

Žádná světová kinematografie nedokázala natočit vztahový snímek dvou lidí s takovou přesvědčivostí jako země galského kohouta a právě Muž a žena patří k vrcholům tohoto typicky francouzského subžánru.

love-story-1970

Dodnes nepřekonanou sentimentální romancí, která kdy opustila brány Hollywoodu je Love Story Arthura Hillera, jež je kánonem tohoto žánru. Oliver (Ryan O´Neal) je syn z bohaté bostonské rodiny a když se zamiluje do své krásné spolužačky Jennifer (Ali Mc Graw), jež je z chudších poměrů vzbudí tím jaksepatří rozruch. Po svatbě se rozkmotří se svým otcem. Ačkoli dosáhne záhy postavení jako právník jeho žena onemocní leukémií. Kritika na filmu nenechala nit suchou, ale film se stal megahitem a z Ryana O´Neala nečekaná hvězda.

kramer_kramer

Sentimentální filmy nejsou jenom o lásce milostné. Oskarové drama Kramerová versus Kramer Roberta Bentona je sice filmem své doby, který bořil určitá tabu (schválně si povšimněte neustálého močení hlavního hrdiny v podání Dustina Hoffmana), ale málokterý film vyždímal z divaček tolik slz jako právě tento. Reklamní agent Ted Kramer (Dustin Hoffman) je silně zaměstnaný, což jeho žena Joanna (Meryl Streep) nehodlá trpět. Požádá o rozvod. Ted ovšem nechce přijít o možnost setkávání se synem a usiluje o péči o něj. Aby dokázal, že to myslí vážně, opustí lukrativní práci. Snímek byl oceněn Oskary za nejlepší film, režii, adaptovaný scénář a herecké výkony ústředního hvězdného páru.

 

Přidat komentář

TOPlist