Tootsie (1982)


tootsie_1

USA, režie: Sydney Pollack, scénář: Murray Schisgal, Don McGuire, Larry Gelbart, kamera: Owen Roizman, střih: Fredric Steinkamp, William Steinkamp, hrají: Dustin Hoffman, Jessica Lange, Teri Garr, Dabney Coleman, Charles Durning, Bill Murray, Sydney Pollack, Geena Davis

 

116 minut, 2.39:1, 35 mm, barevný

 

Oskar za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Jessica Lange), nominace na Oskara – nejlepší film, herec v hlavní roli (Dustin Hoffman), herečka ve vedlejší roli (Teri Garr), režie, původní scénář, kamera, zvuk, střih, píseň

 

Film:

 

Nezaměstnaný herec (Dustin Hoffman) žijící v podnájmu s podobně zoufalým kolegou (Bill Murray) nemůže zakopnout o práci. Jeho agent je z něj zoufalý, protože průměrně vypadajícího skrčka nikdo nechce. Jednoho dne, ale přijde šance. Televize shání pro nekonečný seriál herečku středního věku a mladý muž vycítí šanci. Převlékne se za ženu Dorothy Michaelsovou a roli dostane. Přes noc se stane miláčkem Ameriky a zamiluje se do krásné dívky (Jessica Lange). Jenže jak jí to říct, že je ve skutečnosti chlap?

tootsie-2

Od antiky neexistuje otřepanější koncept než Tootsie. Je to divadelní typus starý dva tisíce let, přesto pokaždé, když se chlap převlékne za ženskou a je to komedie, lidé berou kina útokem. Nevím, jestli to má něco společného s vyprávěním příběhů u ohňů a ztemnělým kinosálem, i tím letním pochopitelně. Jenže stejně jako už mnohokrát na Realfilmu dobře víme, že kolikrát není důležité co, ale jak. A Tootsie je geniálně odvyprávěná komedie, která kráčí ve šlépějích Někdo to rád horké, kde šlo o nezaměstnané muzikanty, tady zase živoří herci. A jak už to tak v Hollywoodu bývá ti živořící herci jsou ve skutečnosti největší hvězdy nejen osmdesátých let.

tootsie_3

Scenárista Murray Schisgal k filmu řekl:,,V té době vzbuzovalo téma sexuální identity velký zájem. Mnozí byli přesvědčeni, že v každém z nás sídlí obě pohlaví a jde jenom to, které převáží.“ To ovšem řekl Schisgal v sedmdesátých letech. Tootsie se totiž nacházela celou dekádu v tzv. development hell. Studio by film rádo natočilo, ale žádný filmař nepřišel se zajímavou vizí nebo alespoň takovou, která by byla pro studio přijatelná. Díky tomu je pod scénáře podepsáno hned osm autorů! Ti ale pochopitelně nepsali scénář najednou, jen ho přepisovali. Mezi nimi i Hal Ashby, který nakonec z Tootsie ustoupil ve prospěch brilantní komedie Byl jsem při tom.

 

Sydney Pollack v té době natáčel politicky angažované filmy nebo vážná dramata jako Tři dny Kondora nebo Koně se také střílejí. Pollack neskrýval skepsi nad projektem: Bylo pro mě těžké poznat, co to mám vlastně točit, jestli vzdávat poctu hereckému umění nebo lepší sexuální moralitku nebo snad příběh o napravení jednoho sexisty.“ Pollack se do nabídky zakousl. Vzal všechny verze scénáře, nůžky a sešívačku a ode všeho si vzal něco. Proto má ten film tolik scenáristů.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist