Vetřelec (1979)


Alien, Velká Británie/USA 1979, režie: Ridley Scott, scénář: Ron Schusset a Dan O´Bannon, kamera: Derek Vanlint, hudba: Jerry Goldsmith, střih: Terry Rawlings, Peter Weatherley, hrají: Tom Ferrit, Sigourney Weaver, Veronica Cartwright, Harry Dean Stanton, Ian Holm, John Hurt, Yaphet Kotto

 

117 minut (116 minut – režisérský sestřih), 2.20:1, 70 mm, barevný

 

Oskar za nejlepší efekty, nominace na Oskara – nejlepší výprava, film vybrán do národního ochranného fondu USA (2002)

foto: 20th Century Fox

Film:

 

Nákladní loď Nostromo zaslechne během klidné plavby vesmírným prostorem signály. Kapitán Dallas (Tom Skeritt) rozhodne na neznámé planetě přistát a zkontrolovat, co se děje. Během průzkumu objeví celé pole vajíček. Z jednoho vystřelí organismus ve tvaru lidské ruky a přisaje se jednomu členu výsadku Kaneovi (John Hurt) na obličej. Kapitán rozhodne vzít ho na palubu. Proti tomu ostře protestuje seržantka Ripleyová (Sigourney Weaver). Kapitán už ale rozhodl a když v klíčovém momentu jsou rozhodovací pravomoci na její straně, další člen posádky Ash (Ian Holm) otevře dveře a napadeného muže vpustí dovnitř. Dá muže do karantény. Během několika hodin je muž zdánlivě v pořádku. Během společné večeře mu však z hrudi doslova vystřelí hnusný cizopasník, který pak roste a nakonec se rozhodne vyhubit celou posádku.

 

Projekt pro studio Fox s názvem Star Beast původně připravoval režisér Walter Hill, ale byl po čase odejit. Na jeho místo byl přizván Ridley Scott, který se svým prvním filmem Soupeři zaujal diváky a kritiku a obdržel za něj cenu za nejlepší debut na MFF v Cannes. Scott je milovník sci-fi a rozhodne se natočit opravdu děsivý snímek. Když si přečte scénář nechá ho přepsat tak, aby se do čela vyprávění dostala Ripleyová a nikoliv původní Ripley – tedy muž. A udělá zjevně dobře.

PROMETHEUS-Ridley-Scott-Noomi-Rapace

Ridley Scott údajně trpí klaustrofóbií a tento pocit se mu podařilo přenést i na diváky, kterým normálně stísněné prostory nevadí. Film neměl příliš štědrý rozpočet a Scott velmi dobře věděl, že musí udržet snímek konzistentní. Na druhou stranu, když manažeři studia viděli jeho rozkreslené storyboardy zdvojnásobili mu rozpočet z 4,2 milionů na 8,4 milionu. I to na výpravný film z vesmíru není skutečně mnoho. Scott neměl v úmyslu zobrazovat vetřelčí planetu. Využil tak známého triku z Casablancy, kdy nechal v popředí jen fragmenty kulis a vše ostatní ponořil do mlhy. Všimněte si zajímavé kombinace malovaného pozadí a modelů při spouštění k vajíčkům s vetřelci. Podobné efekty filmaři využili ještě v Total Recall. Ke scéně, kdy Kane spadne mezi kožovité útvary připomínající vejce bylo vytvořeno hned 130 vajec, které skrývaly děsivé překvapení nachystané světoznámým umělcem.

h.r.giger

Švýcarský výtvarník H. R. Giger dělal tak dlouho své úchylné perokresby až si ho všiml Hollywood. Jeho Vetřelec s vysunovací čelistí, kyselinou místo krve a hladkou protáhlou hlavou, který se líhne z hrudních košů ubohých lidských obětí patří mezi nesmrtelná univerzální monstra. Monstra vydělávají víc než dobře a Gigerovi dopomohl Vetřelec třeba k vile na severu Itálie a vrtulníku. Přesto řada Gigerových návrhů skončila v koši kvůli zobrazování poněkud bizarní sexuality. To ovšem neznamená, že by je čas od času filmaři neresuscitovali, stačí si vzpomenout na Jakubůb žebřík nebo Černou labuť a inspirace je zřejmá na první pohled.

 

V kostýmu vetřelce, který musel být natírán před každým záběrem silnou vrstvou slizu se skrýval buď zkušený kaskadér nebo malinký Bolaji Badejo z kmene masajů. Ve filmu byly pochopitelně použité i loutky v životní velikosti.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist