Vetřelec (1979)

alien_1

Scenárista Dan O´Bannon byl odmalička sužovaný nočními můrami, které mu způsobil jeden zdánlivě nevinný televizní odpolední dokument o druhu vos, které bodnutím nakladou do svých obětí vajíčka, které pak slouží jako potrava pro svého líhnoucího se nepřítele.

 

Scéna s líhnutím vetřelce z Johna Hurta byla natáčena v jednom záběru hned 4 kamerami najednou. Zatímco Hurt věděl, co na něm trikaři připravili za zařízení, tak herci neměli ani ponětí o tom, co se bude dít. Po poklidné scéně večeře se herec paralyzovaný bolestí zhroutí na stůl jako při epileptickém záchvatu, načež z jeho útrob vystřelí první sprška krve. Na hercích je vidět šok, ale když vidí, že Hurt pořád nevypadává z role a hýbe se, hrají dál. Teprve po druhém záchvatu z herce doslova vystřelí organismus a herečce Veronice Cartwright skrápí obličej silná krvavá sprcha. Pokud se jí podíváte do očí vidíte v nich skutečný strach a naprostý šok. Však tato scéna patří k těm nejděsivějším momentům, které si kdy promítaly na filmovém plátně.

alien_2

Hudbu k filmu skládal Jerry Goldsmith, který byl v žánru sci-fi již zkušeným harcovníkem. Ridley Scott byl na začátku kariéry velmi nekompromisní a celkově měl potíže s běžným sociálním stykem. Goldsmithovu hudbu nepřijal a použil jeho starší kompozice z filmu Freud a symfonii Howarda Hansona. Goldsmithův soundtrack se později stal ceněnou sběratelskou legendou. Houslisty nechal bušit do svých nástrojů dřevěnou částí smyčce a spolupracoval i se stejným instrumentalistou Arthurem Mortonem jako na svém předchozím filmu Přichází satan!

 

Ridley Scott během necelých dvou hodin pečlivě buduje atmosféru a výsledkem je opravdu našlapaná hrůzostrašná jízda s přesnými hereckými výkony, která časem rozhodně nestárne. Při opakováních klasické formule v pokračováních však došlo k zajímavému jevu. Producenti v čele s Walter Hillem angažovali na režisérské posty nadějné tvůrce ovládající především vizuální složku filmu, kteří do filmů propašovali své invenční a svébytné postupy -  byli to James Cameron, David Fincher a Jean Pierre Jeneut.

alien_3

Vetřelec (1979) vešel do kin s poutavou distribuční kampaní a stal se z něho zasloužený fenomén, při jehož sledování lidé v sále doslova vřískali hrůzou. Film doprovázel dnes již kultovní slogan:,,Ve vesmíru nikdo neuslyší tvůj křik.“ Testovací projekce pro publikum nedopadli příliš dobře, ale nikoliv vinou filmu, ale kinařů, poněvadž měli špatně seřízený zvuk. Na premiéru se čekalo delší dobu a pro začátek se rozhodlo, že se bude Vetřelec promítat ve slavném Grauman’s Egyptian Theatre, kde byly k vidění i modely z filmu. O filmu se rozjela šuškanda, že je to dobře natočený snímek, ale našli se i tací jedinci, kteří jednou zapálili loutku vetřelce, že je to dílo ďáblovo. Kritiky byly smíšené a některé velmi útočně negativní. Filmu se vytýkal řídký děj, který tvůrci kamuflují speciálními efekty.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist